نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر نقلی » تاريخ‌و‌سیاست

بنیانگذار انتشارات عطایی با 77 سال فعالیت درگذشت

۳۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۸

احمد عطایی، موسس انتشارات عطایی (1315) صبح امروز (30 شهریورماه) در سن 94 سالگی درگذشت. پیکر این ناشر پیشکسوت فردا از مقابل منزل وی تشییع خواهد شد. همچنین مجلس بزرگداشتی نیز سه‌شنبه (دوم مهرماه) در مسجد الغدیر برپا می‌شود.-

بهروز عطایی به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره درگذشت پدرش، احمد عطایی، موسس انتشارات عطایی، گفت: ساعت 6 و 30 دقیقه امروز پدرم در سن 94 سالگی درگذشت و مراسم تشییع وی، فردا ساعت 8 صبح از مقابل منزلش واقع در خیابان ظفر، خیابان فرید افشار، بلوار آرش غربی، شماره  20 برگزار خواهد شد.

وی افزود: پدرم انتشارات عطایی را در سال 1315، زمانی که کسی ‌سراغ حوزه چاپ نمی‌رفت، بنیان گذاشت و با تغییر مکان دادن آن در خیابان‌هایی چون اسماعیل بزاز و ری کارش را ادامه داد و هزاران کتاب مانند آثار دکتر باستانی‌پاریزی، کتاب‌های ناصرالدین صاحب‌الزمانی و سعید نفیسی را منتشر کرد. راه پدرم را همراه برادرم مجید عطایی در دو موسسه انتشاراتی با نام‌های عطایی و آشیانه کتاب دنبال می‌کنیم.

مدیر انتشارات عطایی درباره پدرش توضیح داد: وی متولد 1298 در تهران بود و تحصیلات ابتدایی قدیم داشت. به‌دلیل علاقه به تاریخ، شعر و ادب ایران‌زمین به کار انتشار کتاب روی آورد. پدرم حافظ‌شناس بود و اشعار حافظ، سعدی، مولانا، عطار و دیگر شاعران را به خاطر می‌سپرد و پیوسته در انجمن‌های ادبی حضور داشت.

عطایی درباره اثر به‌جای مانده از پدرش گفت: مجموعه خاطراتی از بنیانگذاری انتشارات عطایی و ادامه کار آن از پدرم در برخی نشریه‌ها پیش از این منتشر شده بود که تلاش داریم آن‌ها را به‌صورت کتابی گردآوری و منتشر کنیم.

وی اظهار کرد: پدرم تالیف و ترجمه‌های بسیاری از کتاب‌های حوزه تاریخ را برعهده گرفت که از آن میان می‌توان به مجموعه سه جلدی «تاریخ معاصر ایران (از تاسیس سلسله قاجاریه تا اصلاحات ارضی در ایران)» اثر «پیتر آوری»، «کنفدراسیون جهانی محصلین و دانشجویان ایرانی از آغاز تا انشعاب» به‌قلم حمید شوکت و «نفت و قدرت در ایران (از قنات تا لوله نفت» با ترجمه زنده‌یاد ثاقب‌فر اشاره کرد.

مراسم بزرگداشت احمد عطایی، سه‌شنبه (دوم مهرماه) از ساعت 14 تا 15 و 30 دقیقه در مسجد الغدیر واقع در میرداماد برپا خواهد شد.