چاپ هشتم «کشف المحجوب» در بازار ادبیات و عرفان

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۷
 
 
چاپ هشتم کتاب «کشف المحجوب» ابوالحسن علی بن عثمان هُجویری، با مقدمه، تصحیح و تعلیقات محمود عابدی منتشر شد. چاپ پیشین این کتاب در سال گذشته (1391) منتشر شده بود.-
روی جلد کتاب
 
روی جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش «کشف المحجوب» اثری تعلیمی و از قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که به زبان فارسی در تصوف نوشته شده و ویژگی‌های نثر در دوره اول زبان فارسی را داراست. این اثر از نظر محتوا بر امهات مسایل تصوف، هم از لحاظ معرفی بزرگان فرق صوفیه، هم از نظر نوشتاری و کهنه‌گی نثر و هم از جهت نظریات بدیع از مهم‌ترین کتاب‌های صوفیه است.

هجویری این اثر را در پاسخ به پرسش‌های دوستی درباره طریقت تصوف و کیفیت مقامات و معاملات آن نوشته است. تأثیر کتاب‌هایی چون «اللمع» و «رساله قشیریه» و «طبقات» در این کتاب نشان می‌دهد هجویری آن آثار را دیده است.

به باور بسیاری از منتقدان، هجویری گویا قصد داشته در این کتاب دایرةالمعارفی از معارف صوفیه را تدوین کند.

سرگذشت شماری از مشایخ، معرفی فرقه‌های صوفیه و آداب ایشان، مباحث سماع و بیان چندی از اصطلاحات عرفانی در شمار مهم‌ترین مسایل این کتاب است. 

باب اثبات علم، باب فقر، باب تصوف، باب لبس مرقّعه، باب اختلاف فقر و صفوت، باب الملامه، باب فی ذکر ائمتّهم، باب فرق فرقهم (شرح فرقه 12 گانه صوفیه؛ محاسبیّه، قصاریّه، طیفوریّه، جنیدیّه، نوریّه، سهلیّه، حکیمیّه، خرّازیّه، خفیفیّه، سیّاریّه، حلمانیه، حلّاجیّه)، مطالب بخش‌های مختلف این کتابند.
 
مولف در موضوع تصوف و ضرورت اثبات صحت مقولات و حقیقت با استناد به قرآن کریم و کتب حدیث و آثار تصوف اسلامی سعی کرده منشاء رشد و کمال همه عناصر فکری خود را از حضور در سایه تعالیم قرآن و شریعت معرفی کند.

این کتاب با وجود تنوع مباحث و گوناگونی نثر، متنی منسجم و یکپارچه به شمار رفته و عناصر انسجام متن، هر یک به نوبه خود، در ایجاد این پیوند و انسجام تاثیر گذارند.

چاپ هشتم «کشف المحجوب» اثر ابوالحسن علی بن عثمان هُجویری، با مقدمه، تصحیح و تعلیقات محمود عابدی با شمارگان دو هزار نسخه، هزار و 115 صفحه و بهای 42 هزار تومان از سوی انتشارات سروش در دسترس مخاطبان ادبیات کلاسیک ایران و مباحث عرفانی قرار گرفته است.

چاپ پیشین این کتاب در سال گذشته (1391) با شمارگان دو هزار نسخه و بهای 25 هزار تومان منتشر شده بود.

محمود عابدی فارغ التحصیل مقطع دکترای ادبیات فارسی در سال 1363 از دانشگاه تهران است. او هم‌اکنون عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت معلم و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

عابدی برنده دو دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برای تصحیح کتاب‌های «نفحات الانس» و «کشف المحجوب» شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 179084