تجلیل رهبر معظم انقلاب از مشفق کاشانی

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۲
 
 
پیام مقام معظم رهبری در مراسم تجلیل از مشفق کاشانی قرائت شد.-
تجلیل رهبر معظم انقلاب از مشفق کاشانی
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در مراسم نکوداشت استاد عباس کی‌منش با تخلص مشفق کاشانی که عصر دیروز، 21 مرداد در تالار وحدت برگزار شده بود، متن پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت بزرگداشت این شاعر توسط سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد.

متن بیانیه مقام معظم رهبری:

«بسم الله الرحمن الرحیم

«اولا بسیار کار بجا و درستی انجام دادید که برای جناب آقای مشفق -شاعر عزیزمان- بزرگداشت گرفتید، نکوداشت گرفتید. یقینا تقدیر و برجسته‌سازی شخصیت و خصوصیات برجستگان ما، کمک می‌کند به این‌که جوانان ما، کسانی که استعداد دارند و ظرفیت دارند، بتوانند حرکت کنند و پیش بروند.
 
وقتی از شاعر تمجید می‌شود، نفس این شاعرپرور است. شما می‌بینید، در دوران‌های گذشته شعرای بزرگی که مورد تشویق و تمجید حکام وقت قرار گرفتند، موجب شده که در همان مجموعه کسان زیادی شاعر و نکته‌پرداز و مضمون‌ساز به وجود بیاید. این چیز اساسی‌ای است. بنابراین تشویق شاعران بزرگ و برجسته کردن شخصیت آن‌ها کمک می‌کند به پیشرفت ادبیات و شعر.

جناب آقای مشفق هم از شعرای خوب زمان ما هستند. بنده البته از قدیم با بعضی از اشعار ایشان -در مطبوعات و اینها- آشنا بودم و شخص ایشان را هم که از اوایل انقلاب به اتفاق آقای حمید و مرحوم شاهرخی و این‌ها، مکرر آقایان را زیارت می‌کردیم. از شعرهایشان می‌شنیدیم، استفاده می‌کردیم و غزل ایشان، غزل پخته و مضمون‌دار و خوش‌اسلوبی است؛ یعنی یکی از غزل‌سرایان برجسته‌ زمان ما جناب آقای مشفق هستند. بیشتر سبک عراقی و در عین حال دارای مضمون، دارای الفاظ شسته‌رفته و پخته، غزل ایشان را تشکیل می‌دهد.
 
حالا البته ایشان در فنون دیگر هم شعر می‌گویند، قصیده هم می‌گویند، قطعه هم می‌گویند، لکن غزل ایشان یک برجستگی ویژه‌ای دارد. در جلسات شعری‌ای که بنده در آنجاها حضور داشته‌ام و توانسته‌ام بشنوم از شعرها، شعر ایشان همیشه یک شیرینی و برجستگی و زیبایی خاصی داشته. جا دارد که ایشان حقیقتا تشویق بشود.

علاوه بر جنبه‌ شعری محض، دو خصوصیت دیگر هم در آقای مشفق هست که قابل توجه است: یکی اینکه شعر ایشان در خدمت هدف‌ها قرار می‌گیرد؛ در خدمت هدف‌های دینی و هدف‌های انقلابی. از اول انقلاب -از قبل انقلاب هم شاید همین‌جور بوده اما آنچه من اطلاع دارم در دوران انقلاب- شعر ایشان، چه شعر مذهبی و به اصطلاح شعر آیینی‌ای که ایشان گفتند در مدایح و در موضوعات مربوط به ائمه(ع) و چه شعرهایی که درباره‌ مسایل انقلاب گفتند، همه‌ این‌ها شعرهای مفید و اثرگذاری است. آن بیت اول همین غزلی که الان ایشان گفتند، به نظر من می‌ارزد به خیلی از شعرها و گفته‌ها و نوشته‌ها، در وقتی که دشمن و بعضی از دوست‌های نادان سعی می‌کنند فضاها را تیره و تار جلوه بدهند، می‌گویند اگر هوش و گوشی وجود دارد، اینجا پنجره‌ها باز است. این‌ها خیلی نکات مهمی است. در غزل ایشان همیشه در طول این زمان‌ها آدم مشاهده می‌کند.

نکته‌ دوم شخصیت خود ایشان است. ایشان یک انسان محترم و آراسته به اخلاق خوب، به رفتار خوب محسوب می‌شوند و ما در طول این حدود سی و چند سال که با ایشان آشنا هستیم و مرتبطیم و از ایشان شنیدیم و گاهی با ایشان نشست و برخاست کردیم، همیشه این رفتار را از ایشان ملاحظه کردیم.

امیدواریم انشاالله خداوند به ایشان سال‌های طولانی عمر بدهد. ایشان را، آقای حمید را -این پیشکسوت‌های شعر معاصر را- بایستی ارجمند داشت و عزیز داشت. انشاالله آینده‌ ادب و شعر فارسی هم به همین مناسبت و به همین میزان پیشرفت داشته باشد.

والسّلام علیکم و رحمه الله»
 
خبرنگار: بیتا ناصر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 176751