بررسی تئوری‌های انقلاب اسلامی ایران در یک کتاب

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۴
 
 
کتاب «بررسی و نقد تئوری‏های انقلاب اسلامی ایران: تئوری یروان آبراهامیان و جان فورن» از مجموعه تئوری‏های انقلاب نوشته عبدالرسول یعقوبی و ابوذر مظاهری از سوی دفتر نشر معارف و معاونت پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی قم منتشر شد.-
نمایی از طرح جلد کتاب
 
نمایی از طرح جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، انقلاب اسلامی ایران به عنوان یکی از انقلاب‌های بزرگ معاصر، مورد توجه و تحلیل بسیاری از نظریه‏‌‌پردازان و پژوهشگران قرار گرفته است. از جمله این نظریه‌پردازان می‏توان به «یروان آبراهامیان» و «جان فورن» اشاره کرد. آبراهامیان در کتاب معروف خود «ایران بین دو انقلاب» با تئوری «سیاست توسعه نامتوازن» به تبیین انقلاب اسلامی ایران پرداخته است. 

بخش اصل تئوری جان فورن درباره انقلاب اسلامی ایران را می‏توان در کتاب «مقاومت شکننده» پیگیری کرد. از نظر وی، علاوه بر عوامل ساختاری باید به عوامل فرهنگی، اجتماعی نیز توجه کرد. از این رو فورن با مجموعه‏ای از تئوری‏ها به تحلیل انقلاب اسلامی می‏پردازد.

یعقوبی در بخش اول کتاب «بررسی و نقد تئوری‏های انقلاب اسلامی ایران: تئوری یروان آبراهامیان و جان فورن»، در سه فصل با عناوین «نظریه پردازی بر انقلاب»، «سازمان‌دهی» و «ایدئولوژی انقلاب» به بررسی و نقد تئوری یروان آبراهامیان می‏پردازد. در دومین بخش کتاب نیز مظاهری در سه فصل به بررسی و نقد تئوری جان فورن پرداخته است، «کاوشی در روش و الگوی نظری»، «الگوی نظری در تطبیق با تاریخ تحولات» و «نقد و ارزیابی این نظریه» عناوین این سه فصل را تشکیل می‌دهد.

نویسندگان آشفتگی در نظریه‏‌پردازی، استفاده از ابزارهای مفهومی شرق‏شناسانه و تقلیل‏گرایی در ایدئولوژی، سازماندهی و رهبری انقلاب را از جمله نقاط ضعف نظریه آبراهامیان برمی‏شمارند و پیش‏فرض‏ها و اندیشه‏‌های نادرست، سطح پایین تحلیل و تقلیل حقیقت بلند انقلاب اسلامی را نیز از جمله  کاستی‏های نظریه جان فورن بیان می‏کنند.

نخستین چاپ کتاب «بررسی و نقد تئوری‏های انقلاب اسلامی ایران: تئوری یروان آبراهامیان و جان فورن» با شمارگان هزار نسخه در 200 صفحه و به بهای 46 هزار ریال روانه بازار چاپ و نشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 176352