ریچارد متیسون خالق «من افسانه ام» درگذشت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۱
 
 
ریچارد متیسون از استادان ژانر علمی تخیلی که بسیاری از داستان هایش دستمایه ساخت فیلم های سینمایی و تلویزیونی قرار گرفته بودند درگذشت._
ریچارد متیسون خالق «من افسانه ام» درگذشت
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از پی.آر نیوز، این نویسنده که در 87 سالگی درگذشت، از جایگاه بزرگی در ژانر علمی- تخیلی برخوردار بود.

این نویسنده که با نگاه انسانی اش در داستان های علمی- تخیلی برای پنج دهه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده بود، خالق آثاری چون «من افسانه ام» و «مرد چروکیده» بود.

بسیاری از داستان های متیسون چهره دیگر افراد معمولی را در شرایطی ویژه و خیالی نشان می داد. یکی از بهترین نمونه های این خلاقیت در مجموعه «منطقه گرگ و میش» بروز یافت که او نویسندگی بخش های متعددی از آن را برعهده داشت. او داستان کوتاهی درباره یک راننده کامیون نوشته بود که در سال 1971 استیون اسپیلبرگ با اقتباس از آن فیلم مشهور «دوئل» را با بازی دنیس ویور ساخت.

«آنچه از رویاها بیرون می آید» و «به حرکت درآمدن اکوها» از دیگر آثار اوست که راهی پرده نقره ای شدند. از داستان «من افسانه ام» چهار بار اقتباس سینمایی انجام شد که در آخرین نسخه آن ویل اسمیت در نقش دانشمندی بازی کرد که باید یک ویروس کشنده را با خون خودش مهار کند. داستان «آهن» نیز الهام بخش فیلمی با عنوان «آهن واقعی» با بازی هیو جکمن شد.

«اومگا من» فیلم دیگری از متیسون بود که چارلتون هستون در سال 1971 در آن نقش آفرینی کرد. این کتاب در رای گیری سال 2011 در مکان 65 از 100 کتاب علمی تخیلی ماندگار تاریخ قرار گرفت.

متیسون همچنین سوال های اساسی درباره موقعیت بشر در کتابی غیرداستانی با عنوان «الگو» مطرح کرد که در سال 1993 منتشر شد.

نویسندگان متعددی از استفن کینگ گرفته تا آن رایس، متیسون و آثارش را الهام بخش و تاثیرگذار حرفه خودشان خوانده‌اند.

متیسون در سال 1984 جایزه جهان فانتزی را برای یک عمر خلاقیت ادبی کسب کرد و در سال 2010 نام او در تالار مشاهیر داستان های علمی تخیلی ثبت شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 172284