دبیر نخستین دوره‌ جایزه‌ کتاب سال «غزل» معرفی شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۷
 
 
حامد ابراهیم‌پور به‌عنوان دبیر نخستین دوره‌ جایزه‌ی کتاب سال «غزل» معرفی شد. شاعران و ناشرانی که در سال‌های 1390 و 1391 مجموعه‌ غزل منتشر کرده‌اند، می‌توانند در نخستین دوره‌ «جایزه‌ کتاب سال غزل» شرکت کنند.-
حامد ابراهیم‌پور
 
حامد ابراهیم‌پور

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در جلسه‌ شورای سیاستگذاری جایزه‌ غزل که با حضور حامد ابراهیم‌پور، علیرضا بهرامی، هادی خورشاهیان و محمدرضا شالبافان، برگزار شد، ابراهیم‌پور به عنوان دبیر نخستین دوره‌ این جایزه برگزیده شد.

«جایزه‌ کتاب سال غزل» در نخستین دوره‌ خود از شاعران و ناشرانی که در سال‌ها 1390 و 1391 مجموعه‌ غزل منتشر کرده‌اند، همچنین شاعرانی که تاکنون مجموعه‌ غزل منتشر نکرده اما به‌اندازه‌ یک کتاب غزل آماده برای چاپ دارند، دعوت کرده است که در این رویداد سالانه شرکت کنند.

طبق اعلام شورای سیاستگذاری جایزه‌ غزل برای شرکت در بخش کتاب سال غزل، کتاب ارسالی باید در سال 1390 یا 1391 منتشر و در شناسنامه‌ کتاب ذکر شده باشد. این آثار از میان کتاب‌های چاپ نخست و آثاری که به زبان فارسی در ایران منتشر شده‌اند، انتخاب می‌شوند و کتاب‌ها نباید برگزیده‌ اشعار یا مجموعه‌ گروهی باشد.

طبق تعریف این شورا، کتابی مجموعه‌ غزل محسوب می‌شود که حداقل 70 درصد صفحه‌های آن را شعرهایی در قالب غزل تشکیل داده باشد. 

علاقه‌مندان به شرکت در این بخش باید 6 نسخه از اثر خود را تا پایان تیرماه 1392 به نشانی تهران، صندوق پستی 1335 - 13185، دبیرخانه‌ جایزه‌ غزل، بفرستند.

همچنین در بخش مجموعه‌ منتشرنشده نیز که برای کشف استعدادهای شعری یا تشویق شاعران به چاپ مجموعه‌ غزل برگزار می‌شود، آن دسته از شاعرانی که تاکنون مجموعه‌ غزل منتشر نکرده‌اند، آثار خود را می‌توانند فقط از طریق نشانی پست الکترونیکی jayzeh.ghazal@gmail.com ارسال کنند.

شرکت‌کنندگان در این بخش نباید تاکنون (چه در سال‌های گذشته و چه در سال جاری) مجموعه‌ غزل منتشر کرده یا برای انتشار به ناشری سپرده باشند. انتشار کتاب یا مجموعه‌ شعر در قالب‌های دیگر، برای شرکت در این بخش مانعی محسوب نمی‌شود، مجموعه‌ شعرها باید به زبان فارسی و تعداد غزل‌ها حداقل 30 عدد باشد یا دست‌کم 64 صفحه‌ یک کتاب را شامل شود.

این آثار باید در فرمت ویندوز word 2003 یا word 2007 باشد و آثاری که در قالب pdf یا پرینت ارسال شوند در چرخه‌ داوری آثار قرار نخواهد گرفت. حضور در این بخش برای تمامی شاعران فارسی‌زبان داخل و خارج کشور آزاد است. در پایان نیز گزیده‌ای از آثار برگزیدگان این بخش، با حمایت دبیرخانه‌ جایزه‌ غزل در قالب یک مجموعه‌ غزل منتشر خواهد شد.

پایان تیرماه 1392 زمان نهایی ارسال اشعار در این بخش به نشانی پست الکترونیکی جایزه تعیین شده است.

دبیرخانه‌ جایزه‌ کتاب سال غزل همچنین اعلام کرده است که هر سال همزمان با آیین پایانی این جایزه‌ ادبی، از یکی از غزل‌سرایان معاصر، درگذشته یا در قید حیات، که در سیر تکوینی غزل معاصر نقش به‌سزایی دارند‌، با برگزاری مراسمی تجلیل می‌کند.

یکم مهرماه، همزمان با سالروز تولد حسین منزوی، زمان اعلام نام نامزدهای جایزه و 20 مهرماه، روز بزرگداشت حافظ، زمان اعلام نام برگزیدگان تعیین شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 170461