مراسم تشییع پیکر و مجلس یادبود شاعر فقید در مشهد برگزار می‌شود

مروری بر تالیفات و آثار محمد قهرمان

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۹
 
 
مراسم تشییع پیکر محمد قهرمان، شاعر، پژوهشگر، سه‌شنبه، 31 اردیبهشت، به سمت مقبرةالشعرا، جنب آرامگاه فردوسی برگزار می‌شود و مجلس یادبود وی نیز چهارشنبه خواهد بود. مجموعه غزل «به خط روشن عشق» از تازه‌ترین کتاب‌های این پژوهشگر فقید امسال منتشر شد. گزارش زیر بر آثار و تالیفات این پژوهشگر مروری دارد.-
محمد قهرمان
 
محمد قهرمان

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمد قهرمان از چهره‌های ادبی کشورمان در حوزه شعر، پژوهش و تصحیح متون دیروز، شنبه 28 اردیبهشت بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت. 

مراسم تشییع پیکر این شاعر فقید صبح  سه‌شنبه، 31 اردیبهشت‌ماه، از مقابل منزل این شاعر در مشهد به سمت مقبرةالشعرا، جنب آرامگاه فردوسی، برگزار می‌شود. 

مراسم ترحیم این شاعر فقید نیز چهارشنبه، اول خرداد در مسجد قبای مشهد از ساعت 17 تا 19 برگزار خواهد شد. 

محمد قهرمان  10 تیر 1308 در تربت حیدریه به دنیا آمد. وی در طول حیات ادبی خود به تصحیح دیوان برخی از شاعران قدیمی همت گماشت که از آن میان می‌توان به تصحیح دیوان صائب و کلیم همدانی اشاره کرد. 

قهرمان همچنین با بسیاری از بزرگان ادبی ایران چون محمدرضا شفیعی کدکنی، غلامحسین یوسفی و مهدی اخوان ثالث آشنایی و هم‌فکری نزدیک داشت.

دیوان اشعار بسیاری مانند «تصحیح دیوان صائب تبریزی در 6 مجلد»، «تصحیح دیوان صیدی تهرانی»، «تصحیح مجموعه آثار ابوطالب کلیم همدانی»، «تصحیح دیوان حاج محمد جان قدسی مشهدی»، «برگزیده اشعار صائب و دیگر شعرای معروف سبک هندی» و «صیادان معنی؛ برگزیده اشعار سخن سرایان شیوه هندی.» به قلم قهرمان تصحیح و منتشر شده‌اند.

چند مجموعه شعر از سروده‌های خود محمد قهرمان نیز منتشر شده است و «حاصل عمر» یکی از این مجموعه‌هاست. 

همچنین گزیده‌ای از زیباترین غزل‌های قهرمان در ابتدای امسال (1392) از سوی انتشارات شهرستان ادب با عنوان «به خط روشن عشق» منتشر شده است. 

این مجموعه با شمارگان دو هزار و 200 نسخه، 120 صفحه و بهای 6 هزار تومان روانه کتابفروشی‌ها شده است. 

«روی جاده ابریشم شعر» یکی دیگر از مجموعه اشعار قهرمان است که در سال 1391 از سوی انتشارات جمهوری در دسترس مخاطبان و علاقه‌مندان شعر و ادب پارسی قرار گرفت. 

«شناخت‌نامه محمد قهرمان» نوشته رضا افضلی و «پردگیان خیال؛ ارجنامه محمد قهرمان» به کوشش و اشراف محمدرضا شفیعی کدکنی و محمد جعفر یاحقی، نیز دو کتابی هستند که درباره زندگی و آثار این شاعر و محقق فقید منتشر شده‌اند. 

کتاب مجموعه مقالاتی با نام «پردگیان خیال» نیز زمستان 1384 و همزمان با برگزاری مراسم بزرگداشت محمد قهرمان از سوی انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد منتشر شد. مجموعه مقالات این کتاب به درخواست و با نظارت محمدرضا شفیعی کدکنی و محمدجعفر یاحقی گردآوری و به محمد قهرمان تقدیم شد. 

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 168944