با انتشار اثری از دشیل همت

«مرد لاغر» در کتابفروشی‌های ایران پیدا شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۱۶
 
 
ترجمه رمان جنایی «مرد لاغر» اثر دشیل همت به کتابفروشی‌ها آمد. او در این اثر داستان مردی را روایت می‌کند که می‌کوشد از شغل سابقش به عنوان یک کارآگاه فاصله بگیرد و روزهای آرامی را در زندگی تجربه کند.-
روی جلد کتاب
 
روی جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رمان «مرد لاغر» اثر دشیل همت منتشر شد. این رمان که در ژانر پلیسی نوشته شده، نخستین بار حدود هشتاد سال قبل به چاپ رسید و باوجود این‌که «همت» هیچگاه نتوانست داستانش را در رمان‌های بعدی ادامه دهد اما همین کتاب توانست اساس فیلمی 6 قسمتی شود.
 
«همت» بعد از این رمان نتوانست اثر دیگری منتشر کند و پیش از آن که او کتاب «لاله» را که یک اتوبیوگرافی از زندگی خودش است، کامل کند درگذشت. زندگینامه همت در سال 1966 به صورت کتاب کوچکی منتشر شد.

در این رمان با داستان قتلی در منهتن روبه‌رو هستیم. شخصیت اصلی آن کارآگاهی قدیمی به نام نیک چارلز است که می‌کوشد از دغدغه‌ها و مشکلات شغلش فاصله بگیرد و زندگی آرامی را تجربه کند. برخی معتقدند شخصیت چارلز به نوعی نشانه‌ای از خود نویسنده است و او با نگارش این رمان کوشیده وضعیت روحی خود را نشان دهد.

دشیل همت، نویسنده داستان‌های پلیسی در سال 1894 در مریلند به دنیا آمد و چندین رمان، داستان‌ کوتاه و برنامه‌ تلویزیونی در کارنامه‌ این نویسنده چشم می‌خورد.

 کتاب «خرمن سرخ» وی که در سال 1929 منتشر شد در میان 100 کتاب برتری قرار گرفت که بین سال‌های 1923 تا 2005 منتشر شده‌اند. «شاهین مالت»، «نفرین دین» و «نعل اسب طلایی» از دیگر آثار وی است. وی ژانویه 1961 درگذشت.

در بخشی از رمان «مرد لاغر» آمده است: «بازنشستگی کاملا به مزاح نیک چارلز سازگار آمده بود. او همسری زیبا داشت به اسم نورا،‌سگی از نژاد اصلی موسوم به آستا و سلیقه‌ای خوب برای غذاها و نوشابه‌های مختلف. او فقط نیاز به انگیزه کوچکی داشت؛ چیزی مثل یک اسلحه 32...»

رمان «مرد لاغر» اثر دشیل همت، با ترجمه حسن زیادلو در 292 صفحه و به بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات هزار افسان منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 167019