همراه با تازه‌های تالیف در عرصه موسیقی از سوی سوره مهر

«نغمه چکاوک» به نمایشگاه کتاب رسید

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۲
 
 
«نغمه چکاوک» نوشته زری سادات‌موسوی، کتابی در حوزه موسیقی است که در آن توضیحات ادبی و تخصصی دستگاه‌ها و گوشه‌های اصلی ردیف موسیقی ایران گردآوری شده است. این کتاب همراه با چند اثر دیگر در این حوزه از تازه‌های کتاب انتشارات سوره مهر در نمایشگاه کتاب ارایه می‌شود.-
تصویر تزیینی است
 
تصویر تزیینی است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مهدی محمدی، مسوول روابط عمومی انتشارت سوره مهر درباره کتاب‌های این ناشر در عرصه موسیقی گفت: همه کتاب‌های این انتشاراتی در روزهای اخیر از زیر چاپ در آمده‌اند.

محمدی گفت: «نغمه چکاوک» نوشته زری سادات‌موسوی در 340 صفحه‌ و با شمارگان دو هزار و 500 نسخه منتشر شده است. 

وی به کتاب «آشنایی همگان با نظریه ساختار موسیقی ایران» نوشته محسن فربدمنش نیز اشاره کرد و گفت: این کتاب ‌اثری تحقیقی است که شناخت موسیقی ایرانی را برای همه آسان‌تر کرده است.

محمدی به دیگر کتاب‌های تازه چاپ شده سوره مهر در زمینه موسیقی نیز اشاره کرد و گفت: «موسیقی کلاسیک از دوره صفوی تا پایان قاجار» نوشته سید حسین میثمی و «داستان بربط» نوشته مجید ناظم‌پور دیگر کتاب‌های این انتشاراتی برای نمایشگاه کتاب هستند. شمارگان هر چهار کتاب، دو هزار و 500 نسخه است.

عنوان کتاب«نغمه چکاوک» نیز برگرفته از دو گوشه موسیقایی است. این کتاب در اصل یک فرهنگ‌نامه تلخیص شده از کتاب‌های مرجعی چون دهخدا، معین، بزرگ سخن و فرهنگ عمید و نشات گرفته از کتاب‌های «واژنامه موسیقی ایران زمین» نوشته مهدی ستایش‌گر و کتاب «دستور تار و سه تار دوره متوسطه» اثر حسین علیزاده است که در آن توضیحات ادبی و تخصصی دستگاه‌ها و گوشه‌های اصلی ردیف موسیقی به ترتیب گردآوری شده‌اند. «نغمه چکاوک» همچنین شامل بیت‌هایی به عنوان شاهد مثال است که در آن‌ها واژه‌های موسیقایی به کار رفته است.

بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 11 تا 21 اردیبهشت در مصلای تهران برگزار می‌شود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 166895