نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر نقلی »

«روزهای قضاوت» پرویز سیار از راه می‌رسد

۸ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۸

گزارشگر :

پرویز سیار، کارشناس حوزه داوری فوتبال ایران از ترجمه مجموعه مقالات داوری منتشر شده در یکی از مجلات آلمانی و انتشار آن در قالب یک کتاب با نام احتمالی «روزهای قضاوت» خبر داد.-

دکتر سیار با اعلام این خبر به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ اظهار کرد: از سال‌ها پیش مشغول جمع‌آوری مجموعه مقالاتی درباره داوری بودم که هر ماه در مجله «Schieds rishter»  ( از مجلات معتبر ورزشی آلمان و اروپا) منتشر می‌شود و با پایان ترجمه بخش عمده‌ای از این مقالات به زودی برای انتشار آن ها در قالب یک کتاب اقدام خواهم کرد. 

وی با اشاره به زمان زیادی که به ترجمه این مقالات اختصاص داده است، افزود: جمع‌آوری و ترجمه این مقالات حدود شش سال طول کشید. وضعیت حرفه‌ای‌ام به گونه‌ای است که نمی‌توانم هر روز ساعاتی را به ترجمه و تدوین این اثر اختصاص دهم اما خوشبختانه قسمت اصلی آن را به فارسی برگردانده‌ام. 

سیار درباره محتوای این کتاب گفت: سال‌ها پیش وقتی در  آلمان دانشجو بودم، با مطالعه کتاب قوانین داوری به قضاوت فوتبال علاقه‌مند‌ شدم و از همان زمان هم به مطالعه چنین آثاری می‌پرداختم. مدت‌هاست که مشترک مجلات معتبر فوتبال اروپایم و مقالات و نقدهایی را که درباره داوری مسابقات فوتبال و به ویژه قضاوت دیدارهای بوندس‌لیگا توسط داوران سطح اول فوتبال آلمان در این نشریات منتشر می‌شوند، مطالعه می‌کنم و معتقدم که دارای بار علمی و آموزشی بالایی‌اند. امیدوارم که آرام آرام با کنار گذاشتن کار طبابت، هرچه سریع‌تر کتاب «روزهای قضاوت» را به بازار نشر کتاب‌های ورزشی ایران برسانم. 

دکتر پرویز سیار متولد 1317 داور بازنشسته فوتبال و جراح عمومی است. وی تنها داور ایرانی است که در مسابقات بوندس‌لیگا به قضاوت پرداخته است. سیار چند سال به عنوان کارشناس مسایل داوری در برنامه‌های زنده صدا و سیما حاضر ‌شده است.