از سوی پژوهشکده تاریخ اسلام

کارنامه تاریخ‌نگاری کاوه بیات نقد می‌شود

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۳
 
 
نصرالله صالحی، تاریخ‌پژوه و پژوهشگر تاریخ عثمانی و نعمت­الله فاضلی، جامعه‌شناس و پژوهشگر تاریخ به «نقد کارنامه تاریخ‌نگاری کاوه بیات» می‌پردازند. این نشست با حضور کاوه بیات در پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار می‌شود.-
پوستر نشست
 
پوستر نشست

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به‌نقل از روابط عمومی پژوهشکده تاریخ اسلام، گروه روش­شناسی و تاریخ­نگاری این پژوهشکده سلسله نشست­های تخصصی «تجربه­های ایرانی تاریخ­نگاری» را درباره نقد کارنامه تاریخ­نگاری معاصر برگزار می‌کند. 

دومین نشست از این سلسله نشست‌ها با عنوان «نقد کارنامه تاریخ‌نگاری کاوه بیات» با حضور نصرالله صالحی، تاریخ‌پژوه و پژوهشگر تاریخ عثمانی و نعمت­الله فاضلی، جامعه‌شناس و پژوهشگر تاریخ و کاوه بیات برپا خواهد شد.

كاوه بيات متولد 1333 و دانش‌آموخته رشته صنعت چاپ است. وی در حوزه مطالعات تاریخی آثار تالیفی، ترجمه و ويرايشی بسیاری در کارنامه فعالیتش دارد.
 
برخی آثار اين پژوهشگر و تاریخ‌نگار تاريخ معاصر شامل «آذربايجان در موج‌خيز تاريخ: نگاهی به مباحث مليون ايران و جرايد باكو»، «اروميه در محاربه عالم‌سوز: از مقدمه نصارا تا بلوای اسمعيل‌آقا ...»، «اسناد مطبوعات: 1286-1320هـ.ش.»، «ايران و جنگ جهانی اول: اسناد وزارت داخله»، «بحران قراباغ»، «پان‌تركيسم و ايران» و «توفان بر فراز قفقاز: نگاهی به مناسبات منطقه‌ای ايران و جمهوری‌های آذربايجان، ارمنستان و ...» است.
  
«آسیای ميانه (مجموعه مقالات تاريخی)»، «اسناد جنگ جهانی اول در جنوب ايران»، «انقلاب و ضدانقلاب در آسيای ميانه (1917-1933)»، «ايل بختياری» و «تاريخ روابط سياسی ايران و انگليس در دوره رضا شاه» نیز برخی از آثار ترجمه‌ای کاوه بیات به‌شمار می‌روند. از آثار ویرایشی وی نیز می‌توان به «ايرانيان در ميان انگلیسی­ها» و «پيش به سوی شرق: ايران در سياست شرقی آلمان در جنگ جهانی اول» اشاره کرد.

نشست «نقد کارنامه تاریخ‌نگاری کاوه بیات» شنبه (7 اردیبهشت‌ماه) از ساعت 16 و 30 دقیقه تا 19 در محل پژوهشکده تاریخ اسلام به نشانی خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباس‌پور، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، شماره 9 برگزار خواهد شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 166201