«آخرین پر سیمرغ» محمد چرمشیر از راه رسید

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۷
 
 
نمایشنامه «آخرین پر سیمرغ» اثر محمد چرمشیر که اقتباسی از شاهنامه فردوسی است، از سوی نشر نی منتشر شد. این اثر در زمستان 1388 با همکاری یک گروه تئاتر آلمانی و به کارگردانی اشتفان وایلند در مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفت.-
محمد چرمشیر/تصویر روی جلد نمایشنامه
 
محمد چرمشیر/تصویر روی جلد نمایشنامه

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نمایشنامه «آخرین پر سیمرغ» با اقتباس از شاهنامه فردوسی نوشته شده است. این اثر به کارگردانی «‌اشتفان وایلند»‌ در زمستان 1388 در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر، به روی صحنه رفت. در این نمایش هنرمندانی چون رناته اوبرمایر‌، ‌هاینسل اشپاگل‌، ‌سباستین منگس‌، ‌دانیلا مور‌، ‌فاطمه معتمد‌آریا‌، ‌مائده طهماسبی‌، پرویز پورحسینی‌، ‌هدایت هاشمی‌،‌ نگار عابدی‌ و اشکان خطیبی‌ به ایفای نقش پرداختند.

چرمشیر نمایشنامه را به دیتر کومل، کارگردان فقید تئاتر آلمان، تقدیم کرده است. این اثر قرار بود به کارگردانی کومل و گروه‌اش با نام «مارین باد» اجرا شود که با مرگ این هنرمند، کارگردانی اثر به وایلند سپرده شد.

چرمشیر در مقدمه خود بر این نمایشنامه ضمن بیان چرایی و چگونگی نگارش این اثر، نوشته است: «آخرین پر سیمرغ» تجربه‌ای است از همنشینی دو فرهنگ که تلاش کرده‌اند، افتراقات خود را به نفع اشتراکاتشان به کنار گذارند. حتی اینک که خوانندگان ایرانی آن را به زبان خود می‌خوانند شاهد این درهم آمیزی خواهند بود. چرا که این متن از همان آغاز بر این باور پافشاری کرد که مخاطب غیر ایرانی نیز باید آن را بفهمد و درک کند.»

نمایشنامه «آخرین پر سیمرغ» نوشته محمد چرمشیر، با شمارگان هزار و 500 نسخه، 160 صفحه و بهای چهار هزار و 600 تومان از سوی نشر نی روانه کتابفروشی‌ها شده است.

محمد چرمشیر نمایشنامه‌نویس و مدرس دانشگاه، بیش از 100 نمایشنامه به مرحله نگارش درآورده است. برخی آثار او به زبان‌های انگلیسی آلمانی و فرانسوی ترجمه و در کشورهای آلمان، انگلستان، هند، فرانسه، ایتالیا، بنگلادش و آمریکا اجرا شده‌اند.

بیش از 50 نمایشنامه از میان آثار چرمشیر، منتشر شده‌اند که نام بعضی از آن‌ها از این قرار است:‌ «قهوه قجری»، «رقص مادیان‌ها»، «رویای بسته شده به اسبی که از پا نمی‌افتد»، «کبوتری ناگهان»، «در مصر برف نمی‌بارد»، «می‌خواستم اسب باشم»، «آرامش در حضور دیگران»، «آسمان روزهای برفی» و «می‌بوسمت و اشک».

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 166107