پیکر بنیانگذار انجمن ژئومورفولوژی در خاک آرام گرفت

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۳۳
 
 
پیکر زنده‌یاد محمدرضا اصغری‌مقدم از بنیانگذاران انجمن ژئومورفولوژی امروز (یکم اردیبهشت‌ماه) به خاک سپرده شد. وی روز گذشته پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان در بیمارستان درگذشت. از وی تالیفات بسیاری در حوزه جغرافیای طبیعی به‌جای مانده است.-
زنده‌یاد محمدرضا اصغری‌مقدم
 
زنده‌یاد محمدرضا اصغری‌مقدم

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، محمدرضا اصغری‌مقدم عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز بود و پیش از آن نیز از اعضای هیات علمی دانشگاه رشت به‌شمار می‌رفت. وی دارای تالیفات بسیاری در حوزه جغرافیای طبیعی ژئوموفولوژی ـ هیدرولوژی بود.

از کتاب‌های وی می‌توان به «جغرافیای طبیعی» در سه جلد با زیرعنوان‌های «ژئومورفولوژی»، «اقلیم هیدرولوژی» و «مناطق خشک»، کتاب «زمین‌شناسی برای جغرافیا»،‌ «مبانی ژئومورفولوژی»، «جایگاه مطالعات طبیعی در برنامه‌ریزی روستایی»،‌ «آب و زیستگاه شهری»، «اقلیم، آب، سیل‌خیزی در برنامه‌ریزی شهری 1387» و «برنامه‌ریزی کالبدی روستاهای ایران» اشاره کرد.

کتاب‌های دیگر وی «برنامه‌ریزی کالبدی سکونتگاه‌های ایران»، «هیدرولوژی برای جغرافیا» و «گزارشواره سفر استادان گروه جغرافیا به منطقه خور و بیابانک» نام دارند. اصغری‌مقدم مقاله‌ها و طرح‌های مطالعاتی بسیاری نیز در حوزه جغرافیای طبیعی بر عهده داشت.

این پژوهشگر جغرافیا همچنین کتاب‌های بسیاری نیز در دست تالیف و انتشار داشت که «دیباچه‌ای بر مطالعه ژئومورفولوژی ایران»، «جغرافیای طبیعی و برنامه‌ریزی روستایی»، «کویر» و «اکوسیستم‌های طبیعی» برخی از آن‌ها به‌شمار می‌روند. 

محمدرضا اصغری‌مقدم که متولد 1326 در سبزوار بود مدرک دکترای جغرافیای طبیعی ژئوموفولوژی ـ هیدرولوژی را از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در سال 1376 گرفت. وی تحصیلات متوسطه را سال 1345 در شمیران به‌پایان رساند و لیسانس را از دانشگاه ملی (شهید بهشتی) در سال 1358 در رشته جغرافیا و کارشناسی‌ارشد جغرافیای طبیعی را نیز از دانشگاه آزاد تهران مرکز اخذ کرد.

اصغری‌مقدم تا آخرین روزهای زندگی به تدریس اشتغال داشت. پیکر این پژوهشگر جغرافیا امروز (یکم اردیبهشت) تشییع و در قطعه 309 بهشت زهرا آرام گرفت.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 165936