۱
 
به قلم علی‌اکبر ولایتی

کتابی در معرفی استاد حسین بهزاد منتشر شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۳۶
 
 
کتاب «استاد حسین بهزاد» مجلد دیگری از مجموعه «آفرینندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ایران» نوشته علی‌اکبر ولایتی منتشر شد. این کتاب درباره زندگی و اختصاصات آثار حسین بهزاد، نقاش مشهور ایرانی اواخر قاجار و اوایل پهلوی، ملقب به «شاعر رنگ‌ها» است.-
تصویر روی جلد کتاب
 
تصویر روی جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «استاد حسین بهزاد» 6 فصل دارد که به ترتیب عبارتند از «اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران در عصر حیات بهزاد»، «نگاهی به سیر تحول نقاشی در ایران»، «زندگی استاد حسین بهزاد»، «بررسی آثار و سبک بهزاد»، «جایگاه هنری بهزاد» و «کتابشناسی». 

نویسنده در فصل نخست به اوضاع سیاسی ایران در عصر حیات استاد بهزاد، به ویژه به وقایع دوران ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه و صدور فرمان مشروطیت و در ادامه هنگامه به قدرت رسیدن رضاشاه پهلوی، می‌پردازد. 

در فصل دوم سیر تحول هنر نقاشی در ایران با تقسیم آن به چهار دوره تاریخی «کهن»، «میانه»، «جدید» و «معاصر» بررسی شده است. 

نویسنده در فصل سوم نیز به زندگی خود استاد بهزاد با تکیه بر رخدادهای اجتماعی آن دوران و نقش بهزاد در این رخدادها و همچنین چگونگی خلق آثار شاخص این هنرمند، پرداخته است. 

فصل چهارم نیز به ویژگی‌های سبکی حسین بهزاد و تحلیل آثار شاخص او اختصاص دارد. نویسنده در فصل پنجم به جایگاه هنری بهزاد پرداخته و ضمن اشاره به نمایشگاه‌ها و جوایز این هنرمند به نظر دیگران نیز درباره او پرداخته است. از نکات جالب این فصل شعر مرحوم استاد جلال‌الدین همایی در وصف این نقاش شهیر است. 

در فصل ششم ولایتی کتاب‌هایی را که درباره استاد حسین بهزاد مطالبی دارند، معرفی کرده است. در پایان کتاب نیز تصاویری از این هنرمند و تعدادی از آثار شاخص او به صورت تمام رنگی منتشر شده است. 

ولایتی در بخشی از مقدمه این کتاب نوشته است: «تشرف ایرانیان به دین روشنگر و ارجمند اسلام و نیز هواداری از ائمه مظلوم شیعه غوغایی در هنر و فرهنگ اسلام و ایران به راه انداخت که هنوز پس از گذشت قرن‌ها مردمان سراسر جهان اسلام و به ویژه خود ایرانیان از برکات آن برخوردارند. نقاشان و تصویرسازان ایرانی با بهره‌گیری از مضامین معنوی اسلام و مفاهیم فنی عرفانی و حق جویانه تشیع تصویرسازی و نگارگری را به هنری غنی و پرمعنا و ارزشمند تبدیل کردند... در این میان نام استاد مرحوم حسین بهزاد چون ستاره‌ای در آسمان هنر ملی ایران می‌درخشد.» 

کتاب «استاد حسین بهزاد» نوشته علی‌اکبر ولایتی در قطع جیبی، با شمارگان دو هزار نسخه، 96 صفحه و بهای هزار و 700 تومان از سوی شرکت سهامی کتاب‌های جیبی وابسته به انتشارات امیرکبیر روانه کتابفروشی‌ها شده است. 

کتاب‌های درباره «احمد نیریزی» و «بابا شاه اصفهانی» هنرمندان خوشنویس عصر صفویه از دیگر مجلدات این مجموعه درباره زندگی و شرح حال هنرمندان است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 164095
 


 
راضیه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۲۰:۲۲:۳۲
کتاب استاد بهزاد رو می خواستم (229313)