با برگزیدگان بیست‌وسومین «کتاب فصل»/ ادب و هنر 1

صباغ‌نو: مهم‌ترین جنبه جایزه «کتاب فصل» ارزش معنوی آن است

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۴۵
 
 
امید صباغ‌نو، شاعر و شایسته تقدیر این دوره از جایزه «کتاب فصل» مهم‌ترین جنبه این جایزه را علاوه بر ارزش مادی آن، ارزش معنوی‌اش می‌داند و معتقد است این جایزه سبب می‌شود نوع حضور شاعر در عرصه شعر متفاوت از گذشته باشد._
امید صباغ‌نو
 
امید صباغ‌نو
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مجموعه شعر «روایت 3 تم» سروده صباغ‌نو که پاییز امسال در 80 صفحه از سوی انتشارات فصل پنجم  به چاپ رسید، در بخش شعر معاصر بیست‌و‌سومین دوره جایزه «کتاب فصل» (ویژه پاییز 1391) شایسته تقدیر شناخته شد.

صباغ‌نو، سراینده این مجموعه به «ایبنا» گفت: «روایت 3 تم» مجموعه‌ای در سه بخش و دربرگیرنده 30 غزل آیینی است که از سال 1378 تا 1389 سروده شده‌اند.

وی ادامه داد: به‌طور کلی در این کتاب 12 غزل انتظار، 10 غزل عاشورایی و هشت غزل دفاع‌مقدسی آمده و عنوان کتاب هم براساس همین مضمون و به صورت سمبلیک انتخاب شده است. همچنین این غزل‌ها همگی کلاسیک هستند اما رویکردی مدرن دارند و از نظر فرم و زبان یکدست هستند.

این شاعر درباره جایزه «کتاب فصل» توضیح داد: از آن‌جا که شاعران به‌طور مستقیم در جریان برگزاری این جایزه قرار ندارند و ناشر کتاب را به دبیرخانه جایزه «کتاب فصل» ارسال می‌کند تا با توجه به معیارهای در نظر گرفته شده، هر کتاب بررسی شود، این کار به نوعی یک تشویق برای اهل قلم و از جمله شاعران است.

وی افزود: هرچند نباید جنبه مادی چنین جایزه‌ای را نادیده گرفت، اما این جایزه سبب می‌شود مولفان در حوزه کاری‌شان تلاش بیشتری داشته باشد و برای مخاطب و سلیقه او ارزشی بیش از پیش قائل شوند.

صباغ‌نو یادآور شد: برای مثال من به عنوان یک شاعر سعی می‌کنم در مجموعه‌های بعدی‌ام مسایلی را لحاظ کنم که پیش‌تر مدنظرم نبوده است. 

صباغ‌نو متولد 1358 تبریز و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر است.

دو مجموعه غزل «می‌میرم اگر روی دلم پا بگذاری» و «تاریخ بی حضور تو یعنی دروغ محض» آثار پیشین این شاعر هستند. همچنین مجموعه غزل دیگری با عنوان «جنگ میان ما دو نفر کشته می‌‌دهد» را درحال انتشار دارد که تا یک هفته دیگر از سوی نشر نیماژ  راهی بازار کتاب می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 163444