در گفت‌وگو با آذرنگ، بهرامیان، سجادی و همدانی

خاطرات دکتر عنایت‌الله رضا با «‌ناگفته‌ها» به بازار آمد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۰
 
 
کتاب «ناگفته‌ها» گفت‌وگوهای عنایت‌الله رضا با عبدالحسین آذرنگ، علی بهرامیان، صادق سجادی و علی همدانی منتشر شد. کتاب درباره خاطرات و دوران فعالیت وی در حزب توده و فرقه دموکرات است و از لحاظ تاریخی بسیار اهمیت دارد.-
جلد کتاب
 
جلد کتاب

علی همدانی از گفت‌وگوکنندگان کتاب «ناگفته‌ها» (خاطرات دکتر عنایت‌الله رضا) به خبر‌گزاری کتاب ایران(ایبنا)، اظهار کرد: دکتر عنایت‌الله رضا، نویسنده، مترجم و از فعالان سیاسی بود که خاطراتش را به‌صورت گفت‌وگوهایی با همکاری عبدالحسین آذرنگ، علی بهرامیان و صادق سجادی ثبت و گردآوری کرده‌ایم. 

مدیر و مسوول بخش جغرافیای دایره‌المعارف بزرگ اسلامی افزود: رضا در جوانی به حزب توده و فرقه دموکرات آذربایجان پیوست و پس از انحلال فرقه و جدایی از آن در سال 1325 به شوروی رفت و به‌مدت 20 سال در تبعید زندگی کرد. وی از سال 1349 با وساطت برادرش پروفسور فضل‌الله رضا به ایران بازگشت. زندگی در شوروی تفکر سیاسی دکتر رضا را دگرگون کرد به‌گونه‌ای که‌ مقابل جریان فکری حزب توده ایستاد.

وی توضیح داد: بسیاری از سران حزب توده تا پیش از این خاطراتشان را منتشر کرده بودند اما دکتر رضا حاضر به انتشار خاطرات خود نبود و پس از مدت‌ها تلاش موافقت کرد تا صحبت‌ها و خاطراتش که در نشست‌هایی به‌صورت گفت‌وگو انجام شد، ضبط و منتشر شود. کتاب مجموعه 23 گفت‌وگو است که ضبط آن‌ها هشت‌ماه طول کشید. 

همدانی بیان کرد: خاطرات رضا با دیدگاهی متفاوت و سوای نگاه اعضای فرقه دموکرات و حزب توده است و به‌نوعی تاریخ‌نگاری شفاهی دوره‌ای حساس از تاریخ ایران و به‌ویژه آذربایجان به‌شمار می‌رود اما در برخی موضوع‌های شخصی ترجیح داد به‌دلیل روحیه انزواطلب و آرامی که داشت، سکوت کند.

کتاب «ناگفته‌ها» شماره چهارم از مجموعه «خاطرات» نشر نامک است تا پیش از این «خاطرات حاج عزالممالک اردلان»، «خاطرات سیاسی محمدساعد مراغه‌ای» و «فروپاشی ارتش شاهنشاهی (خاطرات سپهبد جلال پژمان)» منتشر شده بود.

عنایت‌الله رضا (1399-1389)، فلسفه‌دان، نویسنده، پژوهشگر تاریخ و جغرافیای تاریخی و عضو شورای عالی علمی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی بود. وی کتاب‌ها و مقاله‌های بسیاری دارد که «آذربایجان واران (آلبانیای قفقاز)»، «ایران از دوران باستان تا آغاز عهد مغول»،‌ «کمونیسم و دموکراسی»، «مارکسیسم و ماجرای بیگانگی انسان» و «ایران و ترکان در روزگار ساسانیان» برخی از آثار وی به‌شمار می‌روند.
 
چاپ نخست کتاب «ناگفته‌ها (خاطرات دکتر عنایت‌الله رضا)» در گفت‌وگو با عبدالحسین آذرنگ، علی بهرامیان، صادق سجادی و علی همدانی در 325 صفحه، شمارگان یک‌هزار و 650 نسخه، به بهای 12هزار و 500 تومان برای جلد نرم و 15 هزار تومان برای جلد سخت از محموعه «خاطرات» نشر نامک راهی بازار کتاب شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 161972