با ترجمه میثم سامان‌پور

کتاب «تزهایی در باب عکاسی تاریخ» به ایران آمد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۱۰
 
 
کتاب «تزهایی در باب عکاسی تاریخ» حاوی دو مقاله به قلم ادواردو کاداوا و والتر بنیامین، فیلسوف شهیر آلمانی با ترجمه میثم سامان‌پور منتشر شد. مقاله «تاریخ کوچک عکاسی» بنیامین نیز ضمیمه این کتاب است._
تصویر روی جلد کتاب
 
تصویر روی جلد کتاب

سامان‌پور به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: کتاب «تزهایی در باب عکاسی تاریخ» حاوی دو مقاله» است. مقاله نخست به قلم «ادواردو کاداوا» در 1992 چاپ شده است. این متن به رابطه‌ تاریخ و عکاسی در فلسفه‌ والتر بیامین، اندیشمند و فیلسوف مشهور آلمانی می‌پردازد. 

وی افزود: بنیامین ماهیت تاریخ را در پیوند با ماهیت یک عکس می‌خواند، نه یک روایت. بنیامین این لحظه را  عکاسانه می‌داند. به قول او «تاریخ تصویری است که در لحظه خطر می‌درخشد و برق می‌زند و ممکن است برای همیشه از میان برود.» 

این مترجم درباره مقاله دوم گفت: مقاله دوم تاریخ کوچک عکاسی است که در سال 1931 توسط والتر بنیامین نوشته شده است. بنیامین صفت klein را برای این تاریخ در نظر گرفته است، زیرا  تاریخ عکاسی‌ای که او نوشته است تاریخ مختصر یا فشرده نیست بلکه تاریخی کوتاه است چون زمان بسیاری از ابداع عکاسی نگذشته است به همین دلیل تاریخ آن‌هم کوتاه است. 

سامان‌پور گفت: تاریخ عکاسی بنیامین از نخستین تاریخ‌های نوشته شده در مورد عکاسی است، اما نه تاریخی روایی و عینی یا همان تاریخ «بی‌طرفانه»‌ای که بنیامین همیشه آن را مورد نقد قرار داده است. هنر در فلسفه‌ والتر بنیامین همچون دیگر هم‌قطارانش، یعنی افرادی چون تئودور آدورنو و هربرت مارکوزه، نقشی اساسی دارد. 

سامان‌پور در ادامه توضیح بیشتری درباره «ادواردو کاداوا» نویسنده مقاله نخست کتاب داد و افزود: ادواردو کاداوا همکار بنیامین نبوده و من این دو مقاله را، به خاطر ربط و پیوستگی این دو مطلب، در کنار هم در یک کتاب آورده‌ام. پروژه‌ اصلی کاداوا رابطه‌ عکاسی و تاریخ است که همین مقاله را در کتاب مفصل‌تری با همین نام بسط می‌دهد. او از استادان دپارتمان ادبیات در دانشگاه پرینستون آمریکاست. 

سامان‌پور درباره مدت زمان ترجمه این کتاب و همچنین طیف مخاطب کتاب گفت: ترجمه این کتاب در حدود 6 ماه زمان برده است. مخاطب پیش‌فرض در ترجمه‌ هر کتاب برای مترجم، همه فارسی‌زبانان‌اند، اما به طور خاص‌تر،می‌توان علاقه‌مندان به هنر و فلسفه‌ بنیامین را جزو نخستین مخاطبان کتاب دانست. 

سامان‌پور در انتها به کتاب‌های که مشغول ترجمه آن هاست اشاره کرد و گفت: تاکنون ترجمه‌ یک کتاب دیگر را با عنوان «راه‌های نگریستن» به قلم جان برگر، تحویل ناشر داده‌ام که درحال اخذ مجوز نشر است. 
همچنین در حال ترجمه کتاب‌های «هنر و رهایی» نوشته هربرت مارکوزه و «نظریه‌های انتقادی برای عکاسان» نوشته اشلی لاگراژ هستم. مجموعه مقالاتی هم در موضوع نقد بازار هنر نوشته‌ام که در دو هفته نامه تندیس به صورت منظم درحال چاپ است. 

کتاب «تزهایی درباب عکاسی تاریخ» نوشته ادواردو کاداوا و والتر بنیامین، با ترجمه میثم سامان پور در 144 صفحه و بهای سه هزار و 500 تومان از سوی انتشارات رخ‌دادنو در دسترس مخاطبان و علاقه‌مندان قرار گرفته است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 161399