«تفسیر قرآن به قرآن از منظر علامه طباطبایی» در انتظار انتشار است

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۵۳
 
 
کتاب «تفسیر قرآن به قرآن از منظر علامه طباطبایی» شامل پاسخ‌های محمدحسن وکیلی به مخالفان روش تفسیری علامه طباطبایی مجوز انتشار را دريافت كرده اما هنوز به چاپ نرسيده است.-
محمدحسن وکیلی
 
محمدحسن وکیلی
حجت‌الاسلام والمسلمين وکیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با بیان این مطلب گفت: این اثر حاصل درس‌هایی است که در حوزه ارایه کرده‌ام و توسط برخی شاگردانم گردآوری شده است.

وی به مخالفت عده‌ای با روش تفسیری علامه طباطبایی اشاره کرد و گفت: در واقع این کتاب در پاسخ به کسانی نوشته شد که روش تفسیر علامه طباطبایی(ره) را زیر سوال می‌برند و تصور می‌کنند این روش با روش تفسیری ائمه(ع) مخالف است.

وکیلی افزود: در این اثر، نحوه استفاده علامه طباطبایی از روایات و جایگاه روایات در تفسیر به طور مفصل بررسی و به شبهات مخالفان او پاسخ داده شده است. معمولا مخالفان روش تفسیری علامه طباطبایی که از آن به روش قرآن به قرآن یاد می‌شود این‌گونه استدلال می‌کنند که مفسر و تفسیر احتیاجی به روایات ندارند، اما واقعیت امر این است که از دید علامه مفسر باید با روایات مانوس باشد و از روایات استفاده کند.

این مدرس حوزه یادآوری کرد: قرآن کریم دلالت می‌کند که در افاده معانی خود محتاج به روایات نیست و بی‌نیاز از هر قرینه بیرونی است. مخالفان روش تفسیری علامه نیز این استدلال قرآن را با بی‌نیازی مفسر از روایات اشتباه می‌گیرند. این کتاب با بررسی عبارات مختلف علامه طباطبایی در «المیزان» تلاش می‌کند تفاوت این دو مساله را توضیح دهد.

وکیلی با اشاره به صدور مجوز کتاب گفت: این اثر توسط موسسه راهبردی علوم و معارف اسلامی در مشهد برای اخذ مجوز به اداره ارشاد این استان ارسال و مجوز آن نیز دریافت شد و در انتظار انتشار است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 159569