انتشار «تاریخ فلسفه راتلج» با ترجمه مرتضوی و معظمی

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۳۱
 
 
حسن مرتضوی از پایان ترجمه جلد سوم و چهارم مجموعه 10 جلدی تاریخ فلسفه راتلج خبر داد.-
حسن مرتضوی
 
حسن مرتضوی
مترجم جلد‌های سوم و چهارم «تاریخ فلسفه راتلج» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، عنوان کرد: من و آقای علی معظمی ترجمه این مجموعه را بر عهده داریم. جلدهای اول و دوم این مجموعه منتشر شده‌اند که جلد نخست با ترجمه من بوده است.

این مترجم ادامه داد: جلد سوم این مجموعه که به فلسفه سده‌های میانه یا قرون وسطی اختصاص دارد تا پایان سال منتشر می‌شود. جلد چهارم نیز مجوز نشر را دریافت کرده و در حال آماده‌سازی است و احتمال می‌دهم اوایل سال آینده منتشر شود.

مرتضوی «تاریخ فلسفه راتلج» را مجموعه‌ای بزرگ دانست که مهم‌ترین ویژگی‌اش نوشته شدن آن توسط تعداد زیادی از متفکران حوزه‌های تخصصی فلسفه است. مشهورترین تاریخ فلسفه در ایران متعلق به کاپلستون است که توسط یک نفر و با یک دیدگاه نوشته شد اما این اثر ضمن این‌که توسط چندین نفر نوشته شده، از نظر دو ویراستار زبده نیز گذشته است. 

این مترجم افزود: جلد پنجم با موضوع فلسفه انگلستان توسط آقای معظمی در دست ترجمه است و جلد ششم با موضوع فلسفه کلاسیک آلمان را من ترجمه می‌کنم. 

وی به نام ناشر این اثر اشاره‌ای نکرد.

مرتضوی همچنین به کتاب دیگری اشاره کرد که آن را در دست ترجمه دارد. این اثر «تاریخ فلسفه کمبریج» نام دارد که مجموعه‌ای مفصل شامل فرهنگ توصیفی فلسفه است. وی به‌تازگی ترجمه این اثر را آغاز کرده است و احتمال می‌دهد که ترجمه آن حدود چهار سال به طول بینجامد. انتشارات نگاه این اثر را منتشر می‌کند.

کتاب‌های «فاشیسم»، «زیباشناسی و سیاست» و «قومیت و جوامع غیرغربی» و «تبارهای دولت استبدادی» از کتاب‌هایی است که در دو سال اخیر با ترجمه این مترجم پرکار کتاب‌های فلسفی منتشر شده‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 158808