«تلاش‌های بی‌ثمر» از خاطرات هوشنگ منتصری می‌گوید

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۰۰
 
 
کتاب خاطرات دکتر هوشنگ منتصری با عنوان «تلاش‌های بی‌ثمر» به همت علی امیری، محقق و نویسنده حوزه تاریخ استان گیلان، گردآوری و تدوین شد./
علی امیری
 
علی امیری

امیری با اعلام این خبر به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: دکتر منتصری از چهره‌های علمی و سیاسی گیلان در عصر پهلوی در رشته ریاضیات بود که سابقه ریاست دانشگاه تبریز و همچنین استانداری کرمان را در دهه 40 دارد.

تدوینگر اثر افزود: وی خواهرزاده دکتر رادمنش دبیرکل حزب توده بود که در ترجمه آثار فرانسوی نیز فعالیت داشت. وی کتاب‌های «قدرت» اثر برتراند راسل و «زردهای سرخ» اثر هنری مارکانت را ترجمه کرده بود که این کتاب در زمان خود 20 بار تجدید چاپ شد.

امیری با اشاره به شخصیت منتصری توضیح داد: وی معاون دکتر محمدعلی مجتهدی در زمان تاسیس دانشگاه صنعتی شریف بود و در ابتدای جوانی به عنوان هیات موسس سازمان جوانان حزب توده فعالیت می‌کرد اما در زمان انشعاب حزب از آن کناره‌گیری کرد. کتاب‌های درسی زیادی نیز از او در زمینه ریاضیات در دهه 30 و 40 به چاپ رسیدند.

وی اظهار کرد: کتاب خاطرات وی برگرفته از یادداشت‌های و مصاحبه‌های پراکنده در جرایدند که همراه 60 عکس به چاپ می‌رسد.

امیری در بخش دیگر سخنان خود از نگارش کتاب «جمعه سیاه لاهیجان» خبر داد و یادآور شد: این کتاب درباره وقایع بمباران هواپیماهای روسی در شهریورماه 1320 در لاهیجان است که توسط حوزه هنری گیلان منتشر می‌شود.

به گفته وی، این اثر که بر مبنای مصاحبه با بازماندگان آن روزها تدوین شده، تا پایان سال منتشر خواهد شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 158746