حسن شکیب‌زاده «مشق‌عشق» را به نشر شاهد سپرد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۰
 
 
حسن شکیب‌زاده مجموعه‌ای را با نام «مشق عشق» برای انتشار به بنیاد شهید استان قزوین و نشر شاهد سپرده است. آثار خوشنویسان شهید و نیز خوشنویسان برجسته کشور درباره ایثار و شهادت در این مجموعه دیده می‌شوند. شکیب‌زاده، برگزاری جشنواره خوشنویسی در این حوزه را در هدایت نسل جدید به سمت فرهنگ ایثار و شهادت موثر دانست.-
حسن شکیب‌زاده
 
حسن شکیب‌زاده
شکیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره محتوای «مشق عشق» اظهار کرد: این کتاب مجموعه‌ای از آثار خوشنویسان مطرح کشورمان مانند غلامحسین امیرخانی، ابوالحسن محصص مستشاری، خسرو سروش، جلیل رسولی، الهه خاتمی، عبد‌الله سناپور و امیر احمد فلسفی را در حوزه‌های ایثار و شهادت در بر دارد. 

وی این کتاب را حاصل جشنواره «مشق عشق» در استان قزوین دانست و در باره این جشنواره توضیح داد: این دوسالانه برای نخستین ‌بار در سال 1387 در شهر قزوین برگزار و بیش از هزار اثر از سوی خوشنویسان سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده بودند. 

نویسنده کتاب «صحبت عشق» با بیان این‌که از آثار برگزیده این جشنواره با اهدای جوایزی قدرداني شد، گفت: بر اساس نظر کارشناسان 110 اثر از این میان برای انتشار در قالب کتاب انتخاب شدند. 

شکیب‌زاده «مشق عشق» را جشنواره‌ای دانست که برای نخستین‌بار در حوزه خوشنویسی ایثار و شهادت برگزاری می‌شد و افزود: نامه‌نگاری‌‌ها برای برپایی جشنواره دیگر انجام شد اما متاسفانه کمبود اعتبار مانع از برگزاری دیگربار این جشنواره شد. 

وی هدف از برپایی این جشنواره را معرفی هنرمندان خوشنویس حوزه ایثار و شهادت و نیز معرفی آثار شهیدان هنر‌مند دانست و افزود: در تمام سبک‌های خوشنویسی نسخ، نستعلیق، نستعلیق شکسته، کتابت، نقاشی خط و سایر شیوه‌های خوشنویسی آثاری به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده بود. باید با برپایی جشنواره‌های این‌چنینی آثار هنری شهیدان را معرفی کرد. 

نویسنده کتاب «خط ایثار» در پاسخ به سوالی درباره ضرورت برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه برای جشنواره خوشنویسی با موضوع ایثار و شهادت توضیح داد: برگزاری جشنواره یا کارگاه به‌تنهایی نمی‌تواند در ترویج موضوع ایثار و شهادت موثر باشد. خوشنویسان شاخصی در این جشنواره آثارشان را ارایه کرده بودند. 

وی جمع‌آوری و هدایت مجموعه‌‌های خوشنویسی را مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: اگر قرار است که کارگاهی در این زمینه برگزار شود، باید در راستای ارایه مطالب مختلف حوزه ایثار و شهادت به خوشنویسان باشد که بتوانند آثار خوشنویسی فاخری را در این زمینه ارایه کنند. 

شکیب‌زاده، اهمیت برگزاری این جشنواره را در هدایت نسل جدید به سمت فرهنگ ایثار و شهادت موثر دانست و گفت: نباید با گذر زمان این فرهنگ کمرنگ شود و باید با ارایه راهکار‌های تازه جوانان را به این موضوع علاقه‌مند کرد. 

گردآورنده «مشق عشق» در پاسخ به این سوال که گرایش جوانان به سبک‌‌های قدیمی خوشنویسی بیشتر بوده یا جدید؟ توضیح داد: در قالب سبک‌های جدید آثاری به دبیرخانه ارسال شده بودند اما گرایش جوانان به سبک‌های قدیمی خوشنویسی بیشتر بود. این امر به دلیل جاذبه‌های سبک‌های قدیمی است. 

وی در پایان با بیان این‌که این کتاب در قطع گالینگور وزیری در قالب صفحات گلاسه و به صورت نفیس منتشر خواهد شد، از انتشارات شاهد به عنوان متولی تازه نشر این اثر یاد کرد. مجموعه‌ «مشق عشق» برای نخستین بار از سوی انتشارات اندیشه زرین منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 157780