کشورهای نفت‌خیز با محوریت ایران در کتاب بررسی شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۰
 
 
«درآمدی بر اقتصاد سیاست نفت و مسایل نفت ایران» عنوان اثری است که سعید میرترابی تالیف آن را به پایان رسانده است. این کتاب شرایط اقتصادی ـ سیاسی کشورهای نفت‌خیز را با محوریت ایران بررسی و تحلیلی از آثار وجود نفت در این سرزمین‌ها را ارایه می‌کند.-
سعید میرترابی
 
سعید میرترابی
دکتر سعید میرترابی، محقق حوزه مسایل سیاسی و نفت به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: این اثر نگاهی جامع به مبانی اقتصادی و سیاسی نفت و آثار حاصل از آن دارد و تحلیلی همه جانبه ارایه می‌دهد. این اثر بر اساس سرفصل‌های رشته علوم سیاسی و درس «مسایل نفت ایران» نوشته‌ شده است.
 
وی بررسی بازار نفت جهانی و ارایه دیدگاه‌های نظری درباره آثار درآمدهای نفتی در کشورهای نفت‌خیز و ایجاد زمینه‌ای برای تحلیل را از ویژگی‌های مهم این نوشتار دانست و گفت: ارایه چارچوبی مقدماتی در راستای آشنایی با مقوله نفت و صنعت نفت، بیان مباحث نظری در حوزه بازار نفت و مبانی نظری مرتبط با تحلیل درآمدهای نفتی از دیگر موضوعات این کتاب به شمار می‌آیند.

نويسنده كتاب «نفت، سياست و دموكراسي» درباره نحوه بررسی این تحلیل‌ها در این اثر پژوهشی‌، توضیح داد: بخشی از این کتاب به این موضوع اختصاص دارد که چگونه می‌توان این تحلیل‌ها را در ایران به کار برد.

پژوهشگر حوزه سياسي ـ اقتصادي افزود: بحث مرتبط با بازار جهانی نفت، ویژگی‌ها و کارکردهای آن از نظر روند کنونی این بازار، ساختار گذشته آن، تحولات و وضعیت کنونی بازار جهانی از دیگر مطالب این کتاب‌اند.

این مدرس دانشگاه معتقد است: مخاطبان با مطالعه این اثر ضمن آگاهی از موقعیت ایران در بازار جهانی نفت، بر اساس تحلیل‌های ارایه شده درمی‌یابند که چگونه می‌توان از فرصت‌ها و تهدیدهای کنونی در وضعیت پیش روی ایران استفاده کرد. این کتاب در پایان طی مبحثی عنوان می‌کند برای مقابله با این تحریم‌ها از چه ابزارها و راهکارهایی در قبال رقبای ایران در منطقه می‌توان استفاه کرد. 

کتاب «درآمدی بر اقتصاد سیاست نفت و مسایل نفت ایران» را انتشارات قومس منتشر می‌کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 157663