روایتی از اصحاب ناشناخته سومین پیشوا در «شهیدان جاوید»

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۲
 
 
مرضیه محمدزاده نویسنده کتاب «شهیدان جاوید؛ پژوهشی تاریخی درباره شهدای نهضت امام حسین(ع)» مهم‌ترین ویژگی اثرش را پژوهشی مستند در شناخت اصحاب ناشناخته سومین پیشوای شهیدان در واقعه کربلا دانست؛ کاری که به گفته وي پیش از این انجام نشده بود.-
تصویر کتاب
 
تصویر کتاب
محمدزاده، پژوهشگر حوزه تاریخ و تمدن ملل اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با اشاره به این که کتابش به زندگی و شهادت یاران امام حسین(ع) می‌پردازد، گفت: این کتاب زندگینامه، شخصیت و بررسی نحوه شهادت نخستین شهید راه امام حسین(ع) تا واپسین فردی را روایت می‌کند که چند سال پس از ماجرای عاشورا به واسطه زخم‌هایی که در آن قیام به آن‌ها گرفتار شده بود، به شهادت رسید.

«سلیمان‌بن رزین» نخستین شهید راه امام حسین(ع) است که محمدزاده در بخش شهیدان قبل از عاشورا به آن پرداخته است. وی فردی بود که مسوولیت رساندن نامه امام به بصره را داشت و در طی مسیر لو رفت، عبیدلله او را دستگیر کرد و به شهادت رساند. 

نویسنده در این کتاب با بررسی اصحاب ناشناخته سالار شهیدان به طبقه‌بندی آن‌ها بر اساس خاندان، قبیله و نسبشان پرداخته‌ و کوشیده است به شکل دایرةالمعارفی زندگی آن‌ها را از زمان ولادت تا شهادتشان روایت کند.

نویسنده کتاب «عاشورا در شعر معاصر و فرهنگ عامه» درباره دیگر مباحث مطرح شده در کتابش گفت: در این کتاب به عواملی که سبب شدند افراد به امام حسین(ع) بپیوندند و با ایشان همراهی کنند تا به شهادت برسند پرداخته‌ام بنابراین، این اثر را تحلیل جامع و پژوهشی چندبعدی درباره واقعه عاشورا با تمرکز بر اصحاب و یاران ناشناخته امام حسین(ع) می‌دانم؛ کاری که پیش از این با این وسعت و عمق پژوهشی انجام نشده بود. 

دکتر محمدزاده کتاب «انصار الحسین» را از  تالیفات بسیار ارزنده درباره یاران امام حسین(ع) دانست و گفت: با وجود اين، پیش از تالیف کتابم اثری که به شکل جامع و تحلیلی به زندگی یاران ناشناخته سالار شهیدان در واقعه کربلا بپردازد، ندیده بودم.

نخستین چاپ کتاب «شهیدان جاوید؛ پژوهشی تاریخی درباره شهدای نهضت امام حسین(ع)» را انتشارات بصیرت در 567 صفحه رقعی در شمارگان هزار نسخه به بهای 22 هزار نومان به تازگی منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 154785