با روایتی از اخلاق علمی دانشمندان

«نفوذ در ماورای علوم» به زودي از راه مي‌رسد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۰۸
 
 
«نفوذ در ماورای علوم» با عنوان فرعی «رخنه در اسرار» اثری از محمدرضا یحیایی است که می‌کوشد با بررسی اخلاق علمی دانشمندان، مقدماتی را در حوزه وظایف و حقوق استاد و شاگرد بازگو کند.-
تصویر کتاب
 
تصویر کتاب
محمدرضا یحیایی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، موضوع اصلی اثرش را نفوذ در قلب سلیم (مخزن اسرار) و نحوه شاگردی‌کردن دانست و اظهار کرد: ورود به هر علمی مقدماتی دارد که آگاهی از آن‌ها برای پژوهندگان آن طریقت لازم است. این کتاب با استناد به مباحث دینی و معنوی به فراگیری اخلاق علمی دانشمندان می‌پردازد و در این مسیر بر موضوع وظایف استاد و شاگرد نسبت یکدیگر تمرکز دارد.
 
وی معتقد است: مطالب این نوشتار و عمل به دستورات و احادیث آن می‌تواند زمینه‌های رخنه در اسرار و نفوذ در ماورای علوم این جهان را فراهم آورد. 

یحیایی با اشاره به این که طرحی در راستای نگارش 140 کتاب را در دست اقدام دارد از این اثر به عنوان دوازدهمین کتاب این مجموعه یاد کرد و گفت: این  کتاب با پرداختن به موضوع اخلاق علمی دانشمندان، مباحثی نظیر نظریه فراگیری عـلوم، طبقه‌بندی عـلوم، فلسفه و اهمیت آن، همنشینی با علما و گفت‌وگو با آن‌ها، نهی از ندانسته‌گفتن، روش به‌کاربستن علم، لزوم حجت و ثبوت مسوولیت بر عالم را می‌کاود.

وی در پاسخ به این سوال که این اثر را با چه هدفی به رشته تحریر درآورده است، عنوان کرد: بازگو کردن این نکته که انسان باید خود را به بالاترین سطوح و ظرفیت معرفتی(عرفان، شناخت) و علمی برساند، از  اهدافم بود چرا که معتقدم فقط دانش‌اندوزی کافی نیست. ابتدا باید ظرفیت و معرفت این حوزه را به دست آورد تا صاحبان علم بدانند از علم و فناوری باید در راستای خدمت به بشریت استفاده کرد. 

مولف کتاب ویژگی خاص اثرش را جامع بودن موضوع و مباحث آن دانست و گفت: جامعیت به این معنا که به موضوعات کتاب از منظر خدا، پیغمبر(ص)، امامان(ع)، اولیاءالله، حکما، بزرگان و استادان علوم گوناگون پرداخته‌ام. 

وی اظهار کرد: مخاطبان با مطالعه این کتاب در‌می‌یابند که نباید مغرور شوند و با کسب علم و مدارج بالاتر باید خدمت صادقانه و خالصانه در راه رضای خدا داشته باشند. این اثر تاکید دارد که در موقعیت شاگردی باید به استاد احترام بگذاریم و خالصانه به سوی کسب علم گام برداریم. در موقعیت استادی نیز باید صادقانه، خالصانه و برای رضای خدا به شاگردان معرفت، علم و عمل بیاموزیم. 

نخستین چاپ کتاب «نفوذ در ماوراء علوم» اثر محمدرضا یحیایی با ویراستاری کبرا حکیمی به‌زودی از سوی نشر نماد اندیشه منتشر و روانه بازار کتاب خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 153297