«فيلسوف تاريك» به كتابفروشي‌ها نزديك می‌شود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۵۳
 
 
نشر پرسش كتاب «فيلسوف تاريك» شامل ترجمه نوشته‌هاي پراكنده به جا مانده از هراكليت و شرح آن‌ها را تا هفته آينده منتشر مي‌كند.-
محمد رنجبر
 
محمد رنجبر
مدير نشر پرسش در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، عنوان كرد: اين اثر با ترجمه، پژوهش و شرح داريوش درويشي منتشر مي‌شود.

محمد رنجبر افزود: هراكليت يا هراكليتوس فيلسوف پيش از سقراط است كه دست‌نوشته‌هاي او به طور پراكنده موجودند و تعداد آن‌ها در حدود 181 نوشته تخمين زده مي‌شود. درويشي با بررسي ترجمه‌هاي متعدد از اين نوشته‌ها به همراه تصحيح و شرح بهترين مفسران هراكليت اين كتاب را تدوين كرد.

وي ادامه داد: برخي از ترجمه‌ها از متن يوناني به همراه ترجمه درويشي از اين متن، در اين اثر ارايه شده‌اند. تاكنون ترجمه‌هايي از يادداشت‌هاي هراكليت به فارسي منتشر شده‌اند كه چندان قابل‌اعتنا نيستند، زيرا تنها از روي متن انگليسي به فارسي برگردانده شده‌اند، در حالي كه مراجعه صرف به يك برگردان انگليسي نمي‌تواند ترجمه خوبي را در فارسي رقم بزند.

رنجبر اين ترجمه فارسي از نوشته‌هاي هراكليت را فراتر از يك ترجمه عادي دانست و گفت: ترجمه متن هراكليت در حدود 60 صفحه است، اما اين اثر حدود 558 صفحه را شامل مي‌شود، زيرا نويسنده و مترجم آن، توضيحات و شرح مفصلي را از انديشه هراكليت به كتاب افزوده و نظرات هراكليت‌شناسان جديد را نيز در آن لحاظ كرده است. اين كتاب به قيمت 30 هزار تومان طي روزهاي آينده منتشر مي‌شود.

مدير نشر پرسش درباره كتابي كه به تازگي از سوي اين انتشارات به چاپ رسيده است توضيح داد: «گفت‌وگو با هيتلر» نوشته هرمان رائوشنينگ با ترجمه منوچهر اسدي از آثاري است كه به تازگي به چاپ رسيده است. نويسنده اين اثر در ميانه سال‌هاي 1933 تا 1936 گفت‌وگوهايي با هيتلر داشت. وي با دسته‌بندي اين گفت‌وگوها آن‌ها را در اين كتاب منتشر كرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 152030