«کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» از کتاب سر برمی‌آورد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۳۶
 
 
کتاب تازه محمد عارف با نام «کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» از سوی انتشارات طهوری به زودی منتشر می‌شود. این کتاب در حوزه فرهنگ عامه به رشته تحریر درآمده و به آیین‌های سنتی و کهن نمایش شهرستان کمیجان در استان مرکزی پرداخته است.-
محمد عارف
 
محمد عارف
محمد عارف در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اظهار کرد: کتاب «کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها: ریخت‌نگاری آیین‌های نمایشی بومی مردم کمیجان» در حوزه فرهنگ عامه و نتیجه یازده سال کار پژوهشی در این منطقه است. کمیجان که محل زندگی تات‌ها و مادها بوده، یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است.

وی افزود: پژوهش این مجموعه مطالعه میدانی بوده و در حوزه انسان‌شناسی، شامل مردم‌شناختی زبان‌شناسی، مردم‌شناختی فرهنگی و مردم‌شناختی محیطی است. در این کتاب چهل‌وهشت آیین سنتی کهن و دست اول و بیش از سی‌وهفت آیین غیرنمایشی نیز که از یافته‌های تحقیقاتی گروه پژوهشی بوده، آورده شده است.

عارف توضیح داد: «کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» در پنج فصل گردآوری شده که در فصل اول مقدمه‌ای درباره ایران باستان، تاریخ و فرهنگ آن دوران آمده است، در بخش دوم روش‌های مردم‌شناسی نمایش و در فصل سوم به روش‌شناسی پژوهش شامل مطالعه میدانی، مصاحبه، مشاهده مشارکتی و داده‌پردازی کتابخانه‌ای می‌پردازد.

این پژوهشگر ادامه داد: در فصل چهارم، ارایه یافته‌های پژوهش با تکیه بر گَردتکانی آیین‌ها، بازنگری و بازسازی آن‌ها، دسته‌بندی و ارایه تصاویر با استفاده از تصویرپردازی(فتوگرافی) انجام شده است. فصل آخر نیز به نتیجه‌گیری کار از  نتایج تاریخی، نمایشی، پیشینه دانش عمومی و انسان‌شناسی اختصاص یافته است.

کتاب «کمیجان سرزمین شگفت‌انگیز تات‌ها و مادها» در 282 صفحه، شمارگان یک‌هزار و 100 نسخه و بهای 11 هزار تومان از سوی انتشارات طهوری به زودی راهی بازار کتاب می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 150816