طی حکمی از سوی محمود احمدی‌نژاد

حداد عادل به سمت ریاست «بنیاد سعدی» منصوب شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۵۳
 
 
طی حکمی از سوی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، غلامعلی حداد عادل به سمت ریاست «بنیاد سعدی» منصوب شد._
غلامعلی حداد عادل
 
غلامعلی حداد عادل

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، پیشنهاد تاسیس «بنیاد سعدی» با هدف سامان‌دهی امور مربوط به تدریس و گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور مطرح شد.

بر اساس این پیشنهاد، قرار است سه مرکز مرتبط با گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، پس از انحلال، در بنیادی به نام «بنیاد سعدی» ادغام شوند. این مراکز در وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فنّاوری و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مشغول فعالیتند.

پس از طی مراحل مقدماتی تاسیس بنیاد و تهیه و تصویب اساسنامه و برگزاری جلسات هیات امنا، در روز دوشنبه (10 مهر) طی حکمی از سوی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، غلامعلی حداد عادل به سمت ریاست «بنیاد سعدی» منصوب شد.

متن حکم صادرشده بدین شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر غلامعلی حداد عادل
در اجرای ماده (8) اساسنامه «بنیاد سعدی» مصوب چهارم آبان 1389 شورای عالی انقلاب فرهنگی، با عنایت به تخصص و تجربیات ارزشمند جناب‌عالی و بنا به پیشنهاد رییس هیات امنای آن بنیاد، به‌موجب این حکم برای مدت چهار سال به‌عنوان «رییس بنیاد سعدی» منصوب می‌شوید.
امید است با بهره‌گیری از آرای متخصصان و فرهیختگان کشور، نسبت به تصویب و تعیین سیاست‌ها و برنامه‌های اصولی و راهبردهای مناسب، در جهت تقویت و گسترش زبان و ادبیات فارسی در عرصه بین‌المللی اهتمام نموده و بر حسن اجرای آن نظارت نمایید.
توفیق جناب‌عالی و سایر اعضای محترم بنیاد را در انجام وظایف محوله از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.
محمود احمدی‌نژاد
رییس جمهوری اسلامی ایران»

در مقدمه اساسنامه «بنیاد سعدی» مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، هدف از تشکیل این بنیاد تقویت و گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور و ایجاد تمرکز، هم‌افزایی و انسجام در فعالیت‌های مرتبط با این حوزه و بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌های موجود کشور ذکر شده است تا بر اساس اهداف، سیاست‌ها، راهبردها و ضوابط حاکم بر روابط فرهنگی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت راهبردی و اجرای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و رسانه‌ای را در حوزه گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، با هماهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عهده‌دار شود. 

ششم اسفند سال 1390 نخستین نشست «بنیاد سعدی» به ریاست معاون اول رییس جمهوری و با حضور اعضای هیات امنای این بنیاد برگزار شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 150592