«سمفونی ماهی‌های شیشه‌ای» منتشر می‌شود

رسولی: هنوز از «دفاع مقدس» چیزی نمی‌دانیم

بسیاری فکر می‌کنند درباره دفاع مقدس آثار ماندگاری خلق کرده‌اند!
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۳۶
 
 
محمدمهدی رسولی با مجموعه داستان «سمفونی ماهی‌های شیشه‌ای» به بازار کتاب می‌آید. به گفته وی، دفاع مقدس نخ مشترک داستان‌های این کتاب است که وی به این نخ مشترک در فضاهای گوناگون روایتی و شخصیت‌پردازی نگاه داشته است. این هنرمند و داستان‌نویس از اهمیت درک دفاع مقدس سخن گفت و توضیح داد: تا به امروز مساله دفاع مقدس به درستی درک نشده است؛ در حالی که خیلی‌ها فکر می‌کنند در این باره آثار ماندگاری خلق کرده‌اند.-
محمدمهدی رسولی
 
محمدمهدی رسولی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رسولی که این روزها چند اثر داستانی دیگر را نیز آماده انتشار کرده است، درباره مجموعه داستان «سمفونی ماهی‌های شیشه‌ای» که تا ده روز آینده از سوی انتشارات «کتاب نیستان» منتشر می‌شود، توضیح داد.
 
وی با تاکید بر مساله دفاع مقدس و بیان و توصیف آن در فضاهای مختلف داستانی گفت: اصل اتفاق در این داستان‌ها نگاه به مساله جنگ است و من سعی داشتم از هر زاویه ممکنی به این موضوع بپردازم و هزار توهای آن را در ماجراهای کوچک و بزرگ دنیای پیرامون کشف و بیان کنم. 

این نویسنده افزود: برخی از قصه‌های این کتاب شخصیت محور هستند و تمرکز روایی داستان بر شخصیت است. زاویه نگاه نیز بسیار متنوع شده؛ گاه از این منظر ممکن است یک قصه در شهر، یک قصه در مناطق جنگی یا در مواقعی یک داستان از سال‌های بعد از جنگ روایت شود و من در این لحظه بر مساله «دفاع» بیش از هر موضوع دیگری توجه و تمرکز دارم و با صراحت می‌گویم که این مساله نیاز به درک و فهمیده شدن جدی دارد. 

نویسنده «رقص بسمل» با بیان این‌که هنوز مدعیان خلق اثر گمان می‌کنند که آثار ماندگاری خلق کرده‌اند، ‌توضیح داد: ما فکر درباره جنگ و دفاع مقدس خیلی چیزها را گفته‌ایم؛ در حالی که این ادعا به راحتی قابل اثبات نیست و بسیاری از هنرمندان و نویسندگان ما هنوز خیلی چیزها از دفاع مقدس نمی‌دانند؛ حتی کسانی که فکر می‌کنند آثار ماندگاری خلق کرده‌اند. 

رسولی در ادامه گفت: این مجموعه ادامه فضاهای رمان «رقص بسمل» را دارد و ذهنیت فراگیری در این باره به همه جا سرک کشیده است. حتی داستانی داریم که در فضایی کاملا سوررئال اشاره‌ای بسیار کمرنگ به اتفاقات کوچک جنگ داشته است. به طوری کلی در این داستان‌ها گاهی در فضاهای استعاری از میدان جنگ فاصله می‌گیریم و گاهی واقعا قصه‌ای در خود میدان جنگ اتفاق می‌افتد. 

رمان «رقص بسمل» رسولی سال گذشته (1391) از سوی انتشارات «کتاب نیستان» منتشر شد.

این کتاب در 12 فصل، به روايت زندگي يك رزمنده به نام «ابراهيم»، بر اساس اختلاف نسل‌هاي قبل و بعد از دفاع‌مقدس، در یکی دو دهه‌ اخیر  پرداخته است. 

رسولی نقاش، تصویرگر، نمایشنامه‌نویس و نویسنده حوزه ادبیات کودک و بزرگسال است.

مجموعه داستان «پدربزرگ همه چیز را نگفته بود»، مجموعه شعر «تو را عشق است»، نمایشنامه «تیغ و ترنج» و مجموعه شعر «جاده‌ای از ابر» از جمله آثار منتشر شده از رسولی‌اند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 149797