با قلم رضا شیرمرز

تمرین‌های عملی «فن بیان» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۴۴
 
 
کتاب «فن بیان» نوشته رضا شیرمرز منتشر شد. این اثر نخستین کتاب تالیفی با موضوع فن بیان در ایران است که در آن انواع تمرین‌های عملی برای پرورش بیان بازیگر ارایه شده است.-
تصویر جلد کتاب
 
تصویر جلد کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این کتاب، نخستین کتاب تالیفی به زبان فارسی، در موضوع پرورش بیان بازیگر است و پیش از این تنها منابع موجود، کتاب‌های ترجمه‌ای بوده‌اند.
 
در این کتاب تمرین‌های عملی و نت‌نویسی موسیقایی، دو موضوع اساسی کتاب است. در واقع از طریق نت‌نویسی ساده، محدوده‌های دقیق صدایی و کشیدگی آن‌ها تعیین شده و به یاری تمرینات، تئوری‌های موجود، جنبه‌ عملی به خود می‌گیرند. 

تمرین‌های ارایه شده در این کتاب، از جز به کل، حرکت می‌کنند و ماهیتی تصاعدی دارند. نکته‌ مهم و اساسی در این کتاب عدم تئوری‌پردازی در کتاب است، چرا که تمرین‌های آن، بر اساس تئوری‌های بیان صحنه‌ای ـ به شکل فردی و گروهی ـ طراحی شده‌اند و برآمده از تجربیات عملی کارگاه بیان دوسالانه‌ای هستند که رضا شیرمرز، نویسنده کتاب برگزار کرده است. 

همچنین کتاب «فن بیان»، نوشته‌ اونجلین مچلین، با ترجمه‌ این نویسنده‌، به نوعی پیش‌نیاز تئوریک ورود به دنیای این کتاب و تمرینات آن است و به همین دلیل، این دو کتاب کاملا مستقل، در یک مجموعه‌ هم‌شکل، به صورت ترجمه در جلد نخست و تالیف در جلد دوم، منتشر شده‌اند. 

کتاب «فن بیان» نوشته رضا شیرمرز را نشر قطره در 344 صفحه و بهای 10 هزار تومان منتشر کرده است. 

با ترجمه رضا شیرمرز پیش‌تر کتاب‌های «كالبدشناسی درام» نوشته مارجوری بولتن»، «مجموعه آثار پولوتوس» ترجمه‌های پولوتوس در سه جلد، «هفت نمایشنامه تک پرده‌ای» اثر جرج برناردشاو، «زیبایی‌شناسی»نوشته ژان پل سارتر، «صلح بزرگ» نوشته ادواردباند، «نامه‌ای به اورست و کوچه‌های تبس» دو نمایشنامه‌ مدرن یونانی، «ابرها» و «پرندگان» مجموعه آثار کمدی آریستوفان و چند کتاب دیگر منتشر شده‌اند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 149350