ژان ميشل گناسيا جايزه كتاب جيبي را دريافت كرد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۴۵
 
 
دومين جايزه ادبي بهترين كتاب جيبي در شهر بون فرانسه رمان «انجمن خوش‌بينان اصلاح‌ناپذير» اثر ژان ميشل گناسيا را برگزيد.-
ژان ميشل گناسيا
 
ژان ميشل گناسيا
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از پايگاه خبري پوبليك، شهر بون واقع در شرق فرانسه تنها جايي است كه در آن همچون «جايزه ملي كتاب جيبي سال» در اين كشور، جايزه‌اي ادبي به بهترين كتاب جيبي اهدا مي‌شود. اين جايزه از سال گذشته تاكنون از سوي مسوولان فرهنگي شهر بون به بهترين اثر در اين حوزه تعلق مي‌گيرد.

امسال هيات داوران رمان «انجمن خوش‌بينان اصلاح‌ناپذير» اثر ژان ميشل گناسيا را انتخاب كردند. اين رمان در سال 2009 نيز جايزه گنكور دبيرستاني را دريافت كرده بود.

رمان 800 صفحه‌اي «انجمن خوش‌بينان اصلاح‌ناپذير» به گفته منتقدان «رمان دهه 60 فرانسه» است كه در آن انبوهي از رويدادهاي تاريخي با حضور چهره‌هايي واقعي چون ژان-پل سارتر و ژوزف كسل توصيف شده‌اند. دوران تاريك جنگ سرد، مساله چالش‌برانگيز الجزاير، خوانش تازه از كمونيسم، گرايش عمده به موسيقي راك و انبوهي از فراري‌هاي كشورهاي بلوك شرق كمونيستي و روسيه به فرانسه فضاي حاكم بر دهه 60 و نخستين رمان ژان ميشل گناسيا را تشكيل مي‌دهند.

اين نويسنده 62 ساله امسال دومين رمانش را با عنوان «زندگي رويايي ارنستو جي.» از سوي نشر آلبين ميشل منتشر كرده است.

سال گذشته لوران بينه نويسنده محبوب فرانسوي با رمان «HHhH» جايزه بهترين كتاب جيبي شهر بون را دريافت كرد. او با اين رمان توانسته بود جوايز متعددي چون جايزه رمان اول گنكور را دريافت كند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 148250