جایزه ژان امری برای مقاله نویسی در سال 2012 به کرواسی می رود

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۵۳
 
 
دوبراوکا اوگرسیک نویسنده اهل کروواسی به عنوان برنده سال 2012 جایزه ژان امری برای مقاله نویسی برگزیده شد.-
دوبراوکا اوگرسیک
 
دوبراوکا اوگرسیک
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، هیات داوران با انتخاب این نویسنده تجزیه و تحلیل استثنایی وی از مشکلات و مسایل معاصر را تحسین کرد.
 
این نویسنده که متولد 27 مارس 1949 است، در هلند زندگی می کند و تحصیل کرده دانشکده فلسفه دانشگاه زاگرب است. وی 20 سال تمام در انستیتو تئوری ادبیات این شهر فعالیت داشته است. 

در بیانیه داوران آمده است : دوبراوکا اوگرسیک در مقاله های خود به وسیله تجزیه و تحلیل های استثنایی عقلانی آن دسته از مسایل روز که به همه ما مربوط می شوند، همه را تحت تاثیر قرار می دهد. او در کتاب «فرهنگ کارائوکه» دنیای مدرن دیجیتال را با تمام آشفتگی ها و خطاهایش توصیف می کند و با بیان مثال های کوچک نشان می دهد که این رسانه های افسار گسیخته نوین به چه سمت و سویی حرکت می کنند. متن های نوشته شده توسط این نویسنده ساده و قابل فهم‌اند چرا که وی  نویسنده‌ای چیره دست در زمینه طنز دقیق است. 

جایزه ژان امری برای مقاله نویسی که روبرت مناسه نویسنده اتریشی آن را پایه گذاری کرده و هزینه آن از سوی «ارسته بانک» اتریش و انتشارات کلت – کوتا واقع در شهر اشتوتگارت تامین می شود ، 12 هزار یورو ارزش دارد و 11 اکتبر (20 مهر) در فرانکفورت اهدا می شود.
 
هیات داوران این جایزه به سرپرستی روبرت مناسه متشکل از اشتفان گموندر ، ایرنه هایدلبرگر لئونارد ، یوآخیم کالکا، ایلیا ترویانو و مارتین پولاک است. از برندگان پیشین این جایزه می توان امره کرتز ، دراگو یانکار و میشاییل یایسمان را نام برد. 

این تجلیل ادبی در سال 1982 از سوی ماریا امری بیوه ژان امری نویسنده اتریشی (31 اکتبر 1912 – 17 اکتبر 1978) با همکاری انتشارات کلت – کوتا ناشر آثار این نویسنده برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره او راه اندازی شد و تا سال 1991 چهار بار اهدا شد. پس از یک وقفه دراز مدت در سال 2000 دیگر بار این جایزه از سوی روبرت مناسه احیا شد و وی همراه انتشارات کلت – کوتا این رقابت را دوباره راه اندازی کردند.


Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 147525