جایزه نویسندگان جوان برنده امسال خود را شناخت

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۹
 
 
کارمن اشتفان برای نگارش نخست رمانش با عنوان «مال آریا» به عنوان برنده سال 2012 جایزه ادبی بنیاد یورگن پونتو معرفی شد._
کارمن اشتفان
 
کارمن اشتفان
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، دلیل انتخاب این اثر آن بود که داستان این نویسنده که از زاویه دید یک حشره روایت می‌شود، هیجان‌انگیز، زیبا و دلهره‌آور است. این رمان تمثیلی از کنترل ناپذیری زندگی و مسایل مهم انسان بودن است.

کارمن اشتفان متولد آگوست 1974 است و در دو شهر مونیخ و ریودوژانیرو زندگی می‌کند. اشتفان  سال 2005 یک اثر داستانی را با عنوان «داستان‌های برزیل» منتشر کرد.

«مال آریا» نخستین رمان این نویسنده داستانی 206 صفحه‌ای درباره مرگ و زندگی است که از زبان یک حشره روایت می‌شود. داستان از این قرار است که در آخرین روز سفر «کارمن» به آمازون و با وجود غروب خورشید او هنوز در ساحل دریا مسابقه دو می‌دهد. تا آن که با فرا رسیدن شب او با دردی سرد از خواب بیدار می‌شود. پس از این حادثه روزها از پی هم می‌روند و او برای زنده ماندن در تلاش است. هیچ پزشکی قادر نیست به او کمک کند تا آن که در فضای امن یک بیمارستان اتفاق غیرقابل تصوری روی می‌دهد: پشه ای که کارمن را گزیده و به واسطه این کار خونش با خون او آمیخته شده، تبدیل به یک راوی توانا می شود و هر چه داستان جلو می‌رود ارتباط این راوی طبیعت با قهرمان داستان و مخاطب او عمیق و عمیق‌تر می‌شود.

جایزه یورگن پونتو که از سال 1978 به نویسندگان جوان اهدا می‌شود،‌ برای حمایت از هنرمندان جوان هر سال این جایزه ادبی 15 هزار یورویی را به نویسندگانی اهدا می‌کند که با نوشتن نخستین رمان، قابلیت ویژه ادبی خود را بروز داده‌اند. این جایزه 11 دسامبر (21 آذر) به برنده آن اهدا می‌شود. از برندگان پیشین این جایزه می‌توان به مارتین موزه باخ و سویی ینی اشاره کرد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 147221