جو کیوبرت هنرمند کتاب‌های مصور درگذشت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۱۵
 
 
جو کیوبرت که نقشی تاثیرگذار در کتاب‌های کمیک داشت، در 85 سالگی در گذشت.-
جو کیوبرت هنرمند کتاب‌های مصور درگذشت
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از نیویورک تایمز، جو کیوبرت یکی از چهره‌های برجسته در میان هنرمندان کتاب‌های مصور که از چهره‌های برجسته دوره طلایی این کتاب‌ها بود، در 85 سالگی در موریستاون درگذشت. 

آقای کیوبرت که از دهه 30 قرن بیستم در زمانی که یک نوجوان بود کار خود را شروع کرد، از آخرین بازماندگان تصویرپردازان کتاب مصور بود که با هنر خود به تعریف جدیدی از این ژانر در سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم کمک کرد. 

پل لویتس رییس پیشین انجمن کمیکز در مصاحبه‌ای درباره او گفت: کیوبرت طولانی‌ترین کار مداوم در این زمینه را در کارنامه‌اش ثبت کرد. 

او در کنار رابرت کانیگر خالق گروهبان راک و هاوکمن یک جنگنده هوایی از چهره‌های کمیک مربوط به جنگ جهانی دوم بود. او «تور» یک قهرمان پیشاتاریخی را نیز خلق کرد و به عنوان یکی از شکل دهندگان موثر در شخصیت تارزان شناخته می‌شد. 

این هنرمند با راه‌اندازی یک مدرسه هنری در سال 1976 با همسرش، به ایجاد نسل جدیدی از هنرمندان کتاب‌های مصور کمک کرد و دانشجویانی از سراسر جهان را در دوره‌های سه ساله آموزش داد. آماندا کانر، تام مندارک، راگس مورالس از جمله این هنرمندان هستند. 

آقای کیوبرت اغلب به عنوان هنرمند جنگ شناخته می شد و در آثار و گفت‌وگوهایش بر این مساله تاکید می‌کرد که درست‌تر این است که او را ضدجنگ بنامند. سبک بصری آثار منحصر به فرد او خام، قدرتمندانه و در عین حال عاطفی هستند و او این سبک را بیش از نیم قرن ادامه داد.
 
«ارتش ما در جنگ» مجموعه‌ای از دهه 50 قرن بیستم، یکی از این مجموعه‌هایی‌ است که خشونت جنگ را نشان می‌دهد. «فکس از سارایوو» در سال 1996 درباره جنگ بوسنی، «یوسل» در سال 2003 درباره شورش محله‌ای در ورشو و «دونگ ژویی» در سال 2010 درباره جنگ ویتنام از دیگر آثار او در این زمینه هستند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 146375