در کتاب به قلم عبدالله مقدمی

«تاریخچه مطبوعات طنز آذربایجان» منتشر می‌شود

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۲۵
 
 
عبدالله مقدمی که از تالیف کتاب «تاریخچه مطبوعات طنز آذربایجان» خبر داد، این اثر را به نوعی تاریخچه مطبوعات طنز ایران دانست. مقدمی معتقد است که رواج مطبوعات طنز به زبان فارسی مدیون انتشار نشریات طنز ترکی است.-
عبدالله مقدمی
 
عبدالله مقدمی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مقدمی که به تازگی کتاب «باقی قضایا»ی او از سوی انتشارات مروارید به چاپ رسیده، از نگارش چند اثر تالیفی در حوزه پژوهش طنز خبر داد. 

 وی درباره کتابی با نام «دایره‌المعارف مطبوعات طنز آذریابجان» گفت: «فرهنگ دایره‌المعارف طنز آذربایجان» کتابی دو جلدی است که که جلد نخست آن را از زبان ترکی ترجمه کرده‌ام. این کتاب به قلم  ناظم آخوندوف نوشته شده است. در این کتاب تاریخچه مطبوعات طنز در کشور آذربایجان مرور شده است.
 
وی تصریح کرد: نگارش جلد دوم این کتاب را من بر عهده گرفته‌ام که مرور تاریخچه مطبوعات طنز در آذربایجان ایران است و تاثیری که این نشریات بر نشریات معتبر دیگر طنز در داخل کشور داشته‌اند. این در حالی است که پس از انتشار مطبوعات طنز در آذربایجان مطبوعات فارسی زبان در حوزه طنز فعالیت خود را آغاز کردند. این کتاب وضعیت نشریات طنز را در دوره مشروطه توصیف کرده است. در واقع هدف از تالیف این کتاب تحلیل و ارایه تاریخچه‌ای از آغاز طنزنویسی در مطبوعات دوره معاصر است. 

مقدمی گفت: بر این کتاب که نگارش آن تا دو ماه آینده به پایان می‌رسد، مقدمه‌ای درباره تاریخچه طنز و کارکرد ضرب‌المثل در طنزنویسی نوشته‌ام. 

به گفته این پژوهشگر، ناشر این اثر هنوز مشخص نیست.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 146354