خالق «بچه‌های راه آهن» 154 ساله شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۳۵
 
 
«اديت نسبيت»، نويسنده‌ی انگليسی، خالق آثاری مانند «بچه‌های راه‌آهن» و «ماجرای جويندگان گنج» و يكي از پيشگامان ادبيات مدرن كودكان و نوجوانان، 154 سال پیش در چنین روزی متولد شد.
اديت نسبيت
 
اديت نسبيت

ايبنا نوجوان: 15 آگوست (25 مرداد ماه) سال 1858، سال‌روز تولد «اديت نسبيت»، نويسنده‌ی قرن نوزدهمی آثار كودكان و نوجوانان است.

«ادیت» در لندن به دنیا آمد. وقتی 4 ساله بود پدرش را از دست داد. کودکی او همراه 5 خواهر و برادر تنی و ناتنی‌اش سپری شد. او در دوران کودکی و نوجوانی همراه با خانواده مدت‌ها در كشورهايی مانند فرانسه، آلمان و اسپانيا زندگی كرد و سرانجام هنگامی كه 17 ساله بود دوباره به لندن بازگشت و در سن 18 سالگی با هوبرت بلاند ازدواج کرد.

«ادیت نسبیت»، نوشتن را از نوجوانی آغاز کرد و پس از ازدواجش به دلیل مشکلات مالی سعی کرد از طریق نوشتن درآمدی به دست آورد به همین دلیل مدتی در مطبوعات بزرگ‌سالان مقاله‌ نوشت و بعدها به نگارش كتاب براي كودكان و نوجوانان روي آورد. 

«ماجرای جويندگان گنج» نخستین اثر نسبیت بود که در سال 1899 منتشر شد. او در طول زندگی‌اش نزدیک به 40 کتاب کودک و نوجوان نوشت و به دلیل استفاده از عنصر تخیل و وارد کردن مفاهیمی مانند فقر به داستان‌های کودک و نوجوان، به عنوان یکی از پیشگامان ادبیات کودک و نوجوان شناخته می‌شود.

نسبيت و آثارش منبع الهام بسياری نويسندگان هم‌چون «انيد بلايتون»، «جی آر. آر. تالکین» نويسنده‌ی «ارباب حلقه‌ها» و «سی. اس. لوئیس» خالق «نارنيا» بوده است و فیلم‌های متعددی با اقتباس از کتاب‌های این نویسنده ساخته شده است. 

کتاب‌های «بچه‌های راه آهن»، «دنیای جادویی»، «پنج بچه و آن»، «داستان جویندگان گنج» و «ققنوس و قالیچه‌ی جادویی»، نوشته‌ی نسبیت به فارسی منتشر شده‌اند.

«اديت نسبيت» 4 مي 1924 و در 66 سالگي از دنیا رفت. 

منبع: سایت بنیاد «ادیت نسبیت»

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 146274