«انید بلایتون» 115 ساله شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۸
 
 
انید بلایتون 115 سال پیش به دنیا آمد و بعدها به یکی از پرکارترین و شناخته‌ شده‌ترین نویسندگان کتاب‌های کودک و نوجوان تبدیل شد. به بهانه سال‌روز تولد او با زندگی و آثارش آشنا شوید.
«انید بلایتون»
 
«انید بلایتون»

ایبنا نوجوان: روز 11 آگوست (برابر با 21 مردادماه) سال 1879 دختری در خانواده‌ی «بلایتون» به دنیا آمد که نامش را «انید» انتخاب کردند. 

انید پس از پایان تحصیلاتش معلم شد اما در اوقات فراغتش داستان می‌نوشت و شعر می‌سرود. نخستین اثر او مجموعه شعری بود که در سال ۱۹۲۲ منتشر شد و بعد از انتشار این کتاب بود که او کار نوشتن را جدی گرفت. 

کارهای بعدی بلایتون بازنویسی قصه‌های فلکلور و بعدها داستان‌نویسی بود و پس از گشت سال‌ها به یکی از پرکارترین داستان‌نویسان انگلیسی تبدیل شد؛ به طوری‌که گفته می‌شود در سال‌های ابتدایی دهه‌ی پنجاه، هر ساله به طور متوسط ۵۰ عنوان از کتاب‌هایش منتشر می‌شد. داستان‌های بلایتون به حدود 90 زبان ترجمه شده و کودکان و نوجوانان جهان بیش از 600 میلیون نسخه از آثارش را خوانده‌اند. 

«مدرسه‌ی سنت کلر»، «مدرسه‌ي مالوری»، «نادی»، «پنج رفیق»، «اتاق اسرارآمیز»، «هفت رازدار»، «مهمانی کرم‌های ابریشم»، «ماجراهای بینکل و فیلیپ»، «شیطون‌ترین دختر مدرسه» و چند کتاب دیگر او به فارسی ترجمه شده‌اند. 

یکی از ویژگی‌های آثار انید بلایتون این است که قهرمانان کودک و نوجوان داستان‌هایش با کمترین کمک از سوی بزرگسالان به ماجراجویی می‌پردازند و افرادی شایسته و متکی به خود به شمار می‌روند. تخیل یکی دیگر از ویژگی‌های داستان‌های بلایتون است. 

او از سال ۱۹۵۹ به سبب بیماری فعالیت‌های ادبی‌اش را کم کرد و پس از آن نیز کم کم نوشتن مجموعه داستان‌هایش را کنار گذاشت. این نویسنده‌ی پرکار در در سال‌های پایانی زندگی، حافظه‌اش را از دست داد. 

انید بلایتون در سال ۱۹۶۸ از دنیا رفت و در زمان مرگش یکی از سه نویسنده‌ای بود که آثارشان به بیشترین زبان‌ها ترجمه شده بود و کار ترجمه و انتشار این آثار پس از مرگ او هم ادامه یافته است. 

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 146026