به کوشش بنیاد فردوسی

«هفته هنر پهلوانی» همراه با نمایشگاه کتاب برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۳
 
 
خانه هنرمندان ایران از تاریخ 21 تا 28 مرداد به کوشش بنیاد فردوسی و فدراسیون ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای و با پشتیبانی موسسه توسعه هنرهای تجسمی، در هفته پایانی ماه مبارک رمضان به یاد بزرگ جوانمرد تاریخ، امام علی (ع)، میزبان «هفته هنر پهلوانی» است. برپایی نمایشگاه کتاب نیز از بخش‌های جنبی این برنامه است.-
«هفته هنر پهلوانی» همراه با نمایشگاه کتاب برگزار می‌شود
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نمایش آثار نگارگری محمدباقر آقامیری، پرده‌های قهوه‌خانه‌ای استاد منصور وفایی، دو نمایشگاه عکس انفرادی میراث پهلوانی و گروهی گود مقدس، نمایش هنرهای صناعی زورخانه‌ای و چیدمان ابزار ورزش پهلوانی، اجرای آواها و نواهای پهلوانی و نمایشگاه کتاب و کالاهای فرهنگی، بخشی از برنامه‌های «هفته هنر پهلوانی» است که از ساعت 17 تا 20 در نگارخانه‌های ممیز، زمستان، پاییز و میرمیران خانه هنرمندان از 21 تا 28 مرداد برگزار می‌شود.

از دیگر ویژه‌برنامه‌های این رویداد فرهنگی رونمایی از هنر نوپدید تن‌پوش‌نگاری (فشن گرافیک) است که بنیاد فردوسی در راستای دستیابی به پاسخی بومی برای نیازهای امروزین جوانان کوشیده است تا با بهره‌گیری از داشته‌های فرهنگی این سرزمین، راهکاری تازه در کالبد تن‌پوش‌نگاری به جامعه ایرانی ارایه کند.

یاسر موحدفرد، دبیرکل بنیاد فردوسی، درباره این برنامه به «ایبنا» گفت: در «هفته هنر پهلوانی» آثار هنری مرتبط با فرهنگ پهلوانی و آیین‌های «شاهنامه» از یک صد سال پیش تاکنون گردآوری شده است و به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

وی به برپایی نمایشگاه کتاب به عنوان یکی از برنامه‌های بخش جنبی این هفته فرهنگی اشاره کرد و توضیح داد: در نمایشگاه کتابی که همزمان با «هفته هنر پهلوانی» برپا می‌شود، مجموعه آثاری که از سوی بنیاد فردوسی طی دو سال‌ گذشته به چاپ رسیده‌اند، ارایه می‌شود.

موحدفرد درباره عنوان برخی از این کتاب‌ها اظهار کرد: «رازهای شاهنامه»، «متون شرقی، شیوه‌های غربی»، دفتر دوم «فردوسی‌پژوهی»، «پنج گنج فردوسی» (دو زبانه)، «کلبه دل‌ها»و دیگر آثار مرتبط با «شاهنامه» و فرهنگ پهلوانی در این نمایشگاه و فروشگاه کتاب ارایه می‌شوند.

وی ادامه داد: آیین گشایش «هفته هنر پهلوانی» یکشنبه (22 مرداد) از ساعت 19 در خانه هنرمندان ایران و با حضور جمعی از مسوولان فرهنگی، شاهنامه‌پژوهان، هنرمندان هنر پهلوانی و ورزشکاران زورخانه‌ای برگزار می‌شود.

خانه هنرمندان ایران در خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی، باغ هنر قرار دارد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 145927