تاريخ انديشه عصر رنسانس به روايت ارنست كاسيرر

كتاب «فرد و كيهان در فلسفه رنسانس» به چاپ رسيد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۰:۵۸
 
 
كتاب «فرد و كيهان در فلسفه رنسانس» نوشته ارنست كاسيرر با ترجمه يدالله موقن منتشر شد. اين اثر را مي‌توان شرحي بر تاريخ انديشه عصر رنسانس دانست.-
يدالله موقن
 
يدالله موقن
موقن، مترجم اين اثر، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، کاسیرر را فيلسوف فرهنگ دانست و عنوان كرد: او از معدود فلاسفه قرن بیستم است كه دانشي دايره‌المعارفي دارد و بر رشته‌های مختلفي مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی تا انسان‌شناسی و دین‌شناسی و اسطوره‌شناسی احاطه دارد.

وي به مقدمه مفصلش در اين كتاب درباره رنسانس اشاره كرد و گفت: كاسيرر يك فصل از كتاب را به نیکولاس کوزانوس، فیلسوف و متکلم آلمانی كه به ایتالیا مهاجرت كرد اختصاص داده است. جبر و اختیار و همچنين سوژه - ابژه در فلسفه رنسانس، موضوعات ديگري‌اند كه وي در كتابش بررسي كرده است.

موقن به افزوده شدن ضميمه‌هايي به اين اثر اشاره كرد و گفت: یکی از اين ضمیمه‌ها با عنوان «چند نکته درباره پرسش نوبودگی رنسانس» به قلم كاسيرر است. او در اين نوشته مي‌كوشد اين موضوع را اثبات كند كه دوره رنسانس، دوره قائم بالذاتی است. کاسیرر می‌خواهد این نکته را اثبات کند كه اندیشه فردگراياني مانند ویلیام اکامی و دیگران نتوانست گسستی را که رنسانس با قرون وسطی به وجود آورد، ايجاد كند.

مترجم آثار كاسيرر ادامه داد: در پايان كتاب، مقاله‌ای شامل نقد و بررسی نوشته‌هاي کاسیرر درباره رنسانس افزوده شده است. اين مقاله 40 صفحه‌اي آثار کاسیرر درباره رنسانس را ارزیابی می‌کند.

چاپ نخست كتاب «فرد و كيهان در فلسفه رنسانس» با شمارگان هزار و 500 نسخه، در 355 صفحه و به بهاي 14هزار تومان از سوي انتشارات ماهي منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 145862