جایزه فرهنگی آلمان – چک 2012 برنده خود را شناخت

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۴۶
 
 
یورگن زرکه نویسنده و روزنامه‌نگار آلمانی به عنوان برنده امسال جایزه فرهنگی آلمان – چک معرفی شد.-
یورگن زرکه
 
یورگن زرکه
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، کمیته این جایزه با اعلام نام این نویسنده به عنوان نفر برگزیده اعلام کرد با اهدای این جایزه به زرکه از سهمی که وی در راستای درک فرهنگی متقابل میان دو کشور آلمان و چک ایفا کرده قدردانی می‌کند.
 
زرکه متولد 1938 است و در کتابش با عنوان «دهکده‌های بومن . گشت و گذاری در منطقه ادبی دورافتاده» نویسندگان آلمانی زبان اروپای میانه را که مدت‌های مدیدی مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته بودند بار دیگر در خاطر زنده می‌کند. نسخه آلمانی این کتاب در سال 1987 منتشر شد. در سال 2001 بود که این کتاب به زبان چکی برگردان شد و درست در همان سال به عنوان کتاب برگزیده سال در کشور چک انتخاب شد. 

زرکه که 74 ساله است نزدیک شهر هامبورگ زندگی می‌کند. او از سال 1961 فعالیتش را در عرصه مطبوعات آغاز کرد و در سال 1976 نخستین کتابش با عنوان «وکیل دعاوی در آلمان . 8 پرتره» را منتشر کرد. از دیگر آثار او می‌توان به کتاب‌های «زنان می‌نویسند» 1982 و «خانه و کاشانه در تبعید» 1998 اشاره کرد. 

امسال همچنین پتر برود روزنامه‌نگار اهل پراگ نیز از سوی کمیته این جایزه تجلیل می‌شود. جایزه فرهنگی آلمان – چک در سال 2012 در ماه نوامبر در شهر برمن اهدا خواهد شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 145795