رابرت هيوز نویسنده استرالیایی درگذشت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۵۱
 
 
رابرت هيوز نويسنده، منتقد و سازنده مستندهاي تلويزيوني در سن 74 سالگي در استراليا در گذشت.-
رابرت هیوز
 
رابرت هیوز
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از نيويورك تايمز، رابرت هيوز سخنور و منتقد هنر و تاريخ نويس دوشنبه در بيمارستان كالوري در شهر برونكس نيويورك از ادبيات كشورش (استراليا) خداحافظي كرد. 

دوريس دونس همسر وي درباره مرگ وی گفت رابرت مدت زيادي از بيماري رنج و سرانجام تسليم بيماري‌اش شد. 

هيوز سه دهه به عنوان منتقد در مجله تايم و تلويزيون مشغول كار بود و همين امر باعث شد تا وي بيشتر بتواند خود را در دل مردم كشورش جا کند. وي با ساختن يك مستند هشت قسمتي با عنوان «شوک جدید» شامل مدرنيسم تا امپرسيونيسم توانست 25 ميليون بيننده را به خود جلب كند. کتابی که با الهام از این فیلم نوشته شد نیز چنان بااهمیت بود که منتقد نیویورکر آن را نقدی فوق‌العاده نامید. در سال 1997 رابرت اس بوينتون نويسنده نیز درباره هيوز گفت من او را به عنوان يك منتقد هنري برجسته جهانی مي‌شناسم. 

رابرت هيوز كتاب «ساحل كشنده» را در 1987 روانه بازار كرد که درباره سرزمين مادری‌اش استراليا كه وي آن را در سال 1964 ترك كرد، نوشته شده است. او با نوشتن اين كتاب توانست به يكي از معروف‌ترين نويسندگان استراليا تبديل شود و كتابش نیز به يكي از پرفروش‌ترين كتاب ها تبديل شد.
 
وي به نوشتن ادامه داد و توانست تفكرات بلند پروازانه خود را درباره موضوع های مورد علاقه‌اش از گویا گرفته تا لوسين فروید و از ماهیگیری تا تاريخ هنر آمريكا در قالب کتاب منتشر کند. هيوز خاطرات خود را در كتابي با نام «آن‌چه نمي‌دانستم» در سال 2006 به چاپ رسانيد. كتاب «رم» نیز دربرگیرنده خاطرات شخصی او از شهری است که آن را با تمرکز بر پیروزی‌ها و شکست‌های بشری نوشته است. 

رابرت هيوز توانست در مدت فعاليت خود جوايز متعددی دريافت کند که جايزه گریرسون برای نقد هنری و جایزه امی بین‌المللی در سال 2009 از جمله آن‌ها هستند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 145643