جان کیگان نویسنده انگلیسی درگذشت

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۰۰
 
 
جان كيگان از نويسندگان جنگ در 78 سالگي درگذشت._
جان کیگان
 
جان کیگان
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از نيويورك تايمز، جان كيگان از نويسندگان مشهور انگليسي در سن 78 سالگي در منزلش واقع در انگلستان در گذشت. وی نويسنده بيش از 20 عنوان كتاب است كه مهمترین آن‌ها از نظر طرفداران او و كارشناسان كتاب، «چهره جنگ» است.
 
يكي از كارهاي ديگر او با رفتن به كشور لبنان و نوشتن در مورد جنگ داخلي آن كشور شکل گرفت. وي در كتاب «تاريخ جنگ» كه در سال 1993 نوشته به طرح يك سوال مي پردازد: چرا مردان مي جنگند؟ و در ادامه به استدلال اين مي پردازد كه جنگ و مخصوصا جنگ جهاني اول يك اشتباه بزرگ از سوی كشورهاي در حال جنگ بود. 

وي كتاب هاي زيادي نوشته و «جنگ عراق» از دیگر کتاب‌هایش است که سال 2006 به چاپ رسيده است. او در اين كتاب به بررسی توجيه جنگ آمريكا در عراق براي از بين بردن صدام مي‌پردازد. 

هيچ‌یك از كتاب‌هاي او نتوانست به اندازه كتاب «چهره ي جنگ» كه در سال 1976 نوشته شد، در ادبيات جهان معروف شود. نويسندگان انگليسي و منتقدان اين كتاب را شاهكار سركيگان مي‌دانند و يكي از تاريخ‌شناسان كمبريج این کتاب را به عنوان كتابی خلاق و داراي متني زيبا و درخشان تحسین کرده است. 

کیگان سه جنگ را در اين كتاب بررسي مي‌كند: جنگ اگينكورت (1415) ، واترلو (1815) و سومي (1916) كه هر سه جنگ در انگلستان صورت گرفته اند. داستان هاي اين سه جنگ غم انگيز است و به همين دليل او را يكي از نويسندگان جنگ از سده 14 ميلادي تا 21 ميلادي مي‌دانند. 

جان دزموند پاتريك كيگان 15 مي سال 1934 (20 ارديبهشت سال 1313) در لندن متولد شده بود. وي يك تاريخدان انگليسي، مدرس، نويسنده و روزنامه نگار بود که برای آثارش در سال 2000 مفتخر به دریافت لقب «سر» شد.


Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 145434