ميوی بينچي نویسنده ایرلندی درگذشت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۰۲
 
 
میوی بینجی نویسنده برجسته ایرلندی در 72 سالگی درگذشت.-
میوی بینچی
 
میوی بینچی
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از سايت بيرمنگام ميل، ميوی بينچي يكي از معروف‌ترين رمان‌نويس‌هاي ايرلند و از چهره‌هایی است كه رمان‌هايش بيشترين فروش را در ايرلند داشته است. 

به گفته «گوردون اسنل» همسر خانم ميو بينچي که خود از نويسندگان ادبي ايرلند است، همسرش بعد از يك بيماري كوتاه مدت دوشنبه در بيمارستان با ادبيات اين كشور وداع كرد. 

بينچي در طول مدت فعاليت موفق آميز خود توانست بيش از 40 ميليون كتاب در سرتاسر اين كره خاكي به فروش برساند. «دايره دوستان»، «اتوبوس ياس بنفش» و «خيابان تارا» از جمله آثار اوست كه برای صحنه نمايش از آن‌ها اقتباس شده است. 

بينچي که متولد شهر دوبلين بود، پیش از اين كه به حرفه معلمي بپردازد، در دانشگاه مشغول تحصيل شد. او كار نویسندگی را با روزنامه نگاري و مقاله نويسي در یک مجله آغاز كرد. سپس به انگليس و لندن رفت و توانست نخستین کتاب معروفش را كه شامل مجموعه اي از داستان هاي كوتاه طنز آميزمي شد در شهرهاي لندن و دوبلين روانه بازار كند. 

بينچي نخستین رمانش را با نام «نور و شمع‌هاي پني » در سال 1982 به چاپ رساند كه توانست به يكي از پرفروش ترين كتاب‌هاي آن سال تبديل شود. 

بينچي يكي از روزنامه نگاران و نويسندگاني بود كه واقعيت ها را در روزنامه و كتاب مي‌نوشت و همين امر موجب شد تا يكي از 10 نويسنده معروف بريتانيا شود. همچنين وي توانست نام خود را وارد ليست پرفروش ترين نويسندگان در ليست نيويورك تايمز كند. بينچي در سال 2000 در نظرسنجي روز جهاني كتاب، پس از «جين آستن» و «چارلز ديكنز» به عنوان سومين نويسنده محبوب دنيا لقب گرفت. 

با وجود این كه خانم بينچي بازنشستگي خود را در سال 2000 اعلام كرد، اما در سال 2010 آخرين رمانش را با نام «تفکر درباره فرانكي» منتشر كرد. در همين سال بود كه وي توانست جايزه سال ها تلاش خود را در صنعت كتاب ايرلند بگيرد و با جایزه یک عمر دستاودر ادبی از او تجلیل شد. 

وي در وب سايت شخصي خود در پاسخ به پرسش يكي از طرفداران خود چنين نوشته بود: اوضاع جسماني من خوب است اما به دليل بيماري كه دارم نمي توانم به ديگر نقاط جهان سفر كنم تا مردم و طرفدارانم را از نزديك ببينم. اما من از اين موضوع خوشحال هستم كه شما به فكر سلامتي من هستيد و به من درباره كتاب ها و رمان‌هايم نظر مي دهيد.

سياستمداران ايرلندي و نويسندگان اين كشور به اداي احترام به اين بانوي نويسنده پرداختند.


Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 144923