آخرین ترجمه فرامرز ویسی روی "خط افق"

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۸۶ ساعت ۱۴:۰۱
 
 
آخرین ترجمه زنده‌ياد فرامرز ویسی که کتابی است از آنتونیو تابوکی با نام "خط افق"، روی پیشخوان كتاب فروشی‌ها قرار گرفت و در نمايشگاه كتاب نيز عرضه خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رمان "خط افق"، نوشته ای از آنتونیو تابوکی نویسنده فرانسوی ایتالیایی تبار که آثار او در سال‌های اخیر با استقبال خوبی در میان فارسی زبانان مواجه بوده است توسط نشر نگار‌ و نیما (نگیما)، و با ترجمه‌ای از فرامرز ویسی منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

این آخرین ترجمه‌ای است که ویسی در زمان حیات خود انجام داده است. هنگامی که «خط افق» آخرین مراحل صفحه بندی و انتشار خود را می پیمود، این مترجم بر اثر عارضه سرطان جان خود را از داست داد. 

این مترجم پیش از این کتاب های «شبانه هندی»، «سستو» و «دیالوگ های ناتمام» را از آنتونیو تابوکی به فارسی ترجمه کرده بود که در سال‌های گذشته توسط انتشارات نگیما به چاپ رسیده و برخی از آن‌ها هم اکنون در بازار کتاب نایاب هستند.

ویسی در مقدمه «خط افق» نوشته است :‌"هر اثر آنتونیو تابوکی، دارای ویژگی‌های خاصی به لحاظ نوع روایت و سوژه و تکنیک نوشتار ادبی است. اما، همه  آنها در یک تم با هم مشترک‌اند و آن تم جستجو است. این تم در آثار تابوکی، دارای لایه‌های پیدا و پنهان خاصی است که با آن به تاریخ کشورش و جریان های سیاسی و اجتماعی و فردی می‌پردازد. از این رو ما را به هویت گم شده انسانی معطوف می سازد که در جستجوی خویشتن خویش است. خویشتنی که به لحاظ درونی، دچار زوال و تباهی شده است. 

در رمان "خط افق"، اسپینو که نامش یادآور اسپینوزا فیلسوف است، ابتدا در جستجوی معمای قتلی است که به وقوع پیوسته است. اما، بیشترین کلنجارش با خود و شهری است که آن را نمی‌شناسد و در آن زندگی می کند. رویکرد قتل، فقط به مثابه انگیزه‌ای برای شناسایی مکان زندگی و یافتن خودی است که بارها به قتل رسیده و از او سلب هویت شده است. 

ویسی بهمن ماه سال گذشته، هنگامی که این کتاب مراحل صحافی را طی می کرد،بر اثر عارضه سرطان درگذشت.

این کتاب با شمارگان 1200 نسخه و با قیمت 1100 تومان به کتاب فروشی ها عرضه شده است. 

نشر نگیما این کتاب و سایر آثار تابوکی را که در سال‌های اخیر به انتشار رسانده در نمایشگاه کتاب امسال عرضه خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1449