ادبیات مصر «حلمي سالم» را از دست داد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۴۷
 
 
«حلمی سالم» یکی از شعرای بزرگ معاصر مصر شنبه در یکی از بیمارستان‌های وابسته به نیروهای مسلح این کشور درگذشت. این شاعر 61 ساله ماه‌ها با سرطان ریه دست و پنجه نرم می‌کرد._
حلمی سالم
 
حلمی سالم
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از الجزیره، علایم بیماری سرطان این شاعر مصری چند ماه پیش بروز کرد و به سفارش وزیر فرهنگ وقت مصر «شاکر عبدالحمید» در یکی از بیمارستان‌های وابسته به نیروهای مسلح برای درمان بستری شد و شنبه (7 مرداد) زندگی را بدرود گفت.

«حلمی سالم» زاده روستای الراهب در استان المنوفیه مصر بود. او مدرک لیسانس روزنامه‌نگاری خود را از دانشگاه قاهره دریافت کرده بود و در طول عمر حرفه‌ای خود در رسانه‌هایی چون روزنامه «الأهالي» (وابسته به حزب تجمع)، مجله «أدب و نقد» و مجله «قوس قزح» (رنگین کمان) فعالیت کرد و مدتی سردبیر این دو مجله بود.

حلمی سالم که سال 2006 موفق به کسب جایزه ادبی «التفوق» برای مجموعه آثار ادبی‌اش شده بود، 18 دیوان شعر و چند کتاب در زمینه نقد از خود به جای گذاشت. از جمله دیوان‌های او می‌توان «مدیترانه» 
(1984)، «شرح حال بیروت» (1986) و «عشق مسلح» (2005) را نام برد. کتاب‌های «شعر عربی معاصر و حقوق بشر» و «سخنانی در آزادی و سرکوب» هم از جمله آثار منتقدانه این شاعر مصری است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 144839