مارگارت ماهی نویسنده محبوب نیوزیلندی‌ها درگذشت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۵۸
 
 
مارگارت ماهی نویسنده برجسته آثار کودکان در نیوزیلند، و یکی از نویسندگان شاخص این ژانر در جهان، دیروز در 76 سالگی درگذشت.-
مارگارت ماهی
 
مارگارت ماهی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از نیوزیلند تی.وی، زندگی این نویسنده برجسته با یک دوره کوتاه بیماری به پایان رسید. 

این نویسنده پرکار سال 1969 با انتشار نخستین کتابش با عنوان «یک شیر در علفزار» توسط یک ویراستار آمریکایی کشف شد و از همان زمان کارش را در گستره جهانی ادامه داد. او سال 2006 درباره این کتاب گفته بود فکر می‌کنم این کتاب هنوز هم برای من خیلی خاص است چون نخستین کتاب چاپ شده‌ام بود.
 
اما در واقع او نخستین کتابش را وقتی که تنها هفت سال داشت نوشت. وی مادر دو فرزند بود و روزها به عنوان یک کتابدار کار می کرد و شب ها به خلق آثارش می پرداخت. او می‌گفت باید برای بچه ها کتاب‌هایم را می خواندم تا به خواب بروند. خانم ماهی از سال 1980 به عنوان یک نویسنده تمام وقت، بر نوشتن متمرکز شد و آثار باارزشی خلق کرد. 

او در طول دوره کاری اش 200 عنوان کتاب نوشت و منتشر کرد که بیشتر آن ها به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شده‌اند. با اقتباس از آثار او فیلم های تلویزیونی نیز ساخته شده و شماری از آن‌ها در قالب نمایش بر صحنه رفته‌اند. 

او می گفت اغلب پیش از نوشتن قصه‌هایش آن ها را وقت راه رفتن با صدای بلند برای خودش تعریف می کرد. وی معتقد بود از نوشتن چیز مادی چندانی به دست نمی آید اما وی احساس غنی بودن می‌کرد چون بچه‌های زیادی با قصه‌هایش آشنا بودند. 

این نویسنده برجسته دو بار مدال کارنگی را در سال های 1982 برای «شکار» و 1984 برای «تبدیل» دریافت کرد و سه جایزه فونکس را نیز در سال های 2005، 2006 و 2007 گرفت. او برنده جایزه هانس کریستین آندرسن در سال 2006 نیز بود. 

آخرین کتاب او با عنوان «مردی از سرزمین فاندانگونف» هفته پیش منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 144177