«پیشامد» بهمنی برای چهارمین‌بار از راه رسيد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۱۰
 
 
چاپ چهارم نخستین دفتر شعر کاظم بهمنی با عنوان «پیشامد» از سوی نشر شانی منتشر و راهی بازار کتاب شد. این مجموعه گزیده‌ای از غزل‌های شاعر با مضامین عاطفی و گاه آیینی را شامل می‌شود.-
تصویر روی جلد «پیشامد»
 
تصویر روی جلد «پیشامد»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «پیشامد» مجموعه غزلی 72 صفحه‌ای و دربرگیرنده 32 غزل است. چاپ نخست این مجموعه در سال 1389 از سوی نشر شانی راهی بازار کتاب شد. بهار امسال نیز چاپ چهارم این مجموعه از سوی همین انتشارات ارایه شد.

«تابلوی به سرقت رفته»، «خبر خیر»، «دو ساعت بعد»، «رای موافق»، «شکار»، «موی آشفته»، «نقطه ضعف»، «مرغابی ناقص»، «نفس تازه» و «پرتگاه» عنوان برخی از غزل‌های این مجموعه هستند.

بهمنی درباره این مجموعه به «ایبنا» گفت: نخستین مجموعه شعرم در برگیرنده گزیده‌ای از غزل‌هایی است که اغلب طی سال‌های 1386 تا 1389 سروده شده‌اند.

وی درباره معیار گزینش این شعرها افزود: از میان تقریبا 60 غزل 32 غزل را انتخاب کرده‌ام و معیار گزینش هم بیشتر انتخاب و انتشار اشعاری بود که به گمانم دارای مقبولیت عام و خاص باشند.

بهمنی با اشاره به محتوا و مضمون عاطفی اغلب شعرهای این مجموعه ادامه داد: بیشتر اشعار این مجموعه از نظر محتوایی عاشقانه‌اند و چند کار آیینی هم در مجموعه گنجانده‌ام؛ البته از نظر بار ِعاطفی اشعار سعی کرده‌ام سروده‌های آیینی همپای دیگر سروده‌های این دفتر باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که عنوان کتاب برگرفته از چیست و هدف از انتخاب آن چه بوده است، توضیح داد: به اعتقاد من زندگی از لحظه تولد تا مرگ مجموعه‌ای از پیشامدهای به هم پیوسته است و بهترین این پیشامدها عشق است. علاوه بر این، «پیشامد» کلمه‌ای چند وجهی است و در انتخاب این عنوان حتی وجه ریاضی آن به معنای اقبال و شانس نیز مدنظر من بوده است.

این شاعر در ادامه به ارایه توضیحاتی درباره آغاز فعالیت جدی‌اش در عرصه شعر پرداخت و گفت: تقریبا از سال 1385 شعر را به صورت جدی‌تر پیگیری کرده‌ام، مطالعه آثار ادبی در کنار کلاس‌های نقد شعر کمک زیادی می‌کند که شاعر مسیر ویژه خود را بیابد.

وی ادامه داد: در کنار این‌ها شناخت و تحلیل سلیقه‌های مختلف ادبی و تطبیق آن با آن‌چه خود به عنوان شاعر می‌پسندیم نیز بستری می‌شود برای آزمون و خطای یافته‌هایی که همگی تجربه‌اند و باید تلاش کرد که این تجربه‌ها رفته رفته پخته‌تر از شکل دیروزشان باشد. 

بهمنی در پایان از آماده‌سازی مجموعه شعر دوم خود خبر داد و گفت: سرگرم گردآوری اشعار جدیدم برای ارایه در کتابی دیگر هستم و امیدوارم تا پایان سال مجموعه دوم را به دست ناشر بسپارم. این مجموعه نیز مانند دفتر شعر «پیشامد» در برگیرنده بیش از 30 غزل عاطفی خواهد بود، البته هنوز عنوان مشخصی برای این مجموعه در نظر نگرفته‌ام.

بخشی از غزل «رخت سفید»:
«در جمعشان بودم که پنهانی دلم رفت
باور نمی‌کردم به آسانی دلم رفت
از هم سراغش را رفیقان می‌گرفتند
در وا شد و آمد به مهمانی... دلم رفت
رفتم کنارش، صبحتم یادم نیامد!!
پرسید: شعرت را نمی‌خوانی؟ دلم رفت
مثل معلم‌ها به ذوقم آفرین گفت
مانند یک طفل دبستانی دلم رفت»

کاظم بهمنی، متولد 12 اسفند 1364 و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک است.

چاپ چهارم مجموعه غزل «پیشامد» در 72 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت سه هزار تومان از سوی نشر شانی منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 142799