ندیمی «ششدانگ آبادان» را به کتابفروشی‌ها آورد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۴۷
 
 
سومین مجموعه شعر ناصر ندیمی با عنوان «ششدانگ آبادان» از سوی نشر بوتمیار منتشر شد. این دفتر در برگیرنده دوبیتی‌های یک سال گذشته شاعر است.-
تصویر روی جلد «ششدانگ آبادان»
 
تصویر روی جلد «ششدانگ آبادان»

ندیمی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره این مجموعه شعر توضیح داد: این مجموعه در چهار بخش دوبیتی‌های مختلفم را که طی سال 1390 سروده شده‌اند در برمی‌گیرد. در هر بخش حدود 10 تا 12 رباعی آمده و به‌طور کلی در این مجموعه حدود 50 رباعی درج شده است.

وی به مضمون رباعی‌های هر یک از دفترهای این مجموعه اشاره و تشریح کرد: بخش نخست مجموعه‌ای از دوبیتی‌های عاطفی و با زبانی طنزگونه را شامل می‌شود، البته طنز به‌کار رفته در این دوبیتی‌ها طنزی تلخ و بیشتر درباره رابطه عاشق و معشوق است. همچنین یک دفتر به دوبیتی‌های عاشورایی و یک دفتر به دوبیتی‌هایی درباره خلیج‌ فارس اختصاص یافته است. یکسری دوبیتی درباره آبادان نیز در دفتر دیگری از این مجموعه آمده است.

این شاعر با تاکید بر ارایه تجربه‌های شخصی‌اش در این دوبیتی‌ها گفت: این مجموعه نخستین تجربه‌ام در زمینه دوبیتی به حساب می‌آید و دوبیتی‌های این کتاب به‌ویژه دوبیتی‌های عاشورایی و آن‌هایی که برای خلیج فارس یا آبادان سروده‌ام همگی حاصل تجربه‌های شخصی‌‌ام و مسایلی هستند که از نزدیک با آن‌ها درگیر بوده‌ام و آن‌ها را لمس کرده‌ام.

وی در ادامه و درباره قالب دوبیتی توضیح داد: این قالب، قالبی بسیار احساسی است و مخاطب به خوبی می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. از سوی دیگر در ارتباط با مسایل اجتماعی و دیگر موضوعات نیز از آن‌جا که بخشی از این موضوعات به احساس شاعر باز می‌گردد، می‌توان در چنین قالبی به سراغ دیگر موضوعات هم رفت.

ندیمی ادامه داد: وزن دوبیتی برخلاف رباعی که یک وزن اصلی و 12 وزن فرعی دارد، وزنی ساده و روان است، اما شاعران گذشته و حتی امروز، بیشتر قالب رباعی را به‌کار گرفته‌اند. رباعی یکی از قالب‌های بسیار تکنیکی شعر فارسی است و شاعر برای وارد کردن ضربه نهایی در شعر و جذب مخاطب باید تمامی تکنیک‌های شاعرانه را به‌کار بگیرد.

وی افزود: با وجود اين قالب دوبیتی نادیده گرفته شده و در میان آثار شاعران گذشته و معاصر مجموعه شعر مستقل زیادی در این قالب نداریم و شاید جز دوبیتی‌های باباطاهر مجموعه معروف دیگری نداشته باشیم.

این شاعر در پایان یادآور شد: دوبیتی‌هایم نیز بیشتر حاصل تجربه‌های شخصی‌ام هستند و در سرایش آن‌ها از دیگر شاعران تاثیری نپذیرفته‌ام.

ناصر ندیمی متولد 1357 در آبادان و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی دریانوردی است. نخستین دفتر شعر وی با عنوان «غروب این حوالی...» در 102 صفحه، از سوی انتشارات کرمانشاه در سال 1379 منتشر شد. دومین مجموعه شعرش «راس و دروغش گردن مردم» نام داشت که در 92 صفحه، بهار امسال از سوی نشر بوتیمار به چاپ رسید.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 142022