زبان و فرهنگ در کنار هم

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۸۶ ساعت ۱۶:۰۷
 
 
«زبان، فرهنگ و اسطوره» به قلم ژاله آموزگار برای نخستین بار از سوی انتشارات معین منتشر شد.
زبان و فرهنگ در کنار هم
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این کتاب مجموعه مقالاتی است که در نشریات مختلف در حوزه زبان و فرهنگ به چاپ رسیده است.

نگارنده در پیشگفتار آورده است: این نوشته‌ها در شش بخش عرضه می‌شود: زبان، تاریخ و فرهنگ، اسطوره‌ها، ترجمه سنگ نوشته‌ها و متون فلسفی و کلامی، بزرگداشت بزرگان و نقد کتاب‌ها.

دليل گردآوري اين نوشته‌ها در يك مجموعه بيشتر از اين بابت است كه تعدادي از اين مقالات براي دروس مربوط به فرهنگ و زبان‌هاي باستاني مي‌توانند مفيد باشند از آن جا كه به طور پراكنده در نشریات مختلف به چاپ رسیده‌اند، دستیابی به آنها برای پژوهشگران این رشته کار آسانی نیست لذا بر آن شدم که آنها را به صورت کتابی عرضه کنم. 

استاد ژاله آموزگار متولد 12 آذر 1318 است. وی که در سال 1346 با درجه دکتری در رشته زبان‌های ایرانی و ادبیات از دانشگاه سوربن فرانسه فارغ‌التحصیل شده است، هم اکنون با عنوان استاد کرسی در رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران مشغول به کار می‌باشد. 

پیش از این، آثار دیگری در این زمینه از دکتر آموزگار به چاپ رسیده است که از آن جمله تالیف: اسطوره زندگی زردشت، زبان پهلوی، ادبيات و دستور آن، تاريخ اساطيری ايران و ترجمه: ايران باستان، نمونه‌های نخستين انسان و نخستين شهريار در تاريخ افسانه‌ای ايران، شناخت اساطير ايران و ارداويراف‌نامه.

انتشارات معین، «زبان، فرهنگ و اسطوره» را در 624 صفحه، قطع وزيري، شمارگان 1650 نسخه و بهای 70000 ریال روانه بازار کتاب کرده‌است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 14200