رییس اداره کتابخانه‌های شهرستان البرز:

برنامه داريم، امكانات نداريم

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
شهرستان البرز استان قزوین با سه کتابخانه عمومی و دو کتابخانه مشارکتی، دارای 12 هزار عضو فعال است. برای افزایش اعضای کتابخانه‌های این شهرستان سیاستگذاری‌هایی شده است اما به دلیل محدودیت امکانات کتابخانه‌ای، برخی از سیاست‌ها عملی نیستند.-
نقشه استان قزوین
 
نقشه استان قزوین
سعید محمدخانی، رییس اداره کتابخانه‌های شهرستان البرز، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با بيان اين مطلب عنوان کرد: این شهرستان با 200 هزار نفر جمعیت براي ارایه امکانات و خدمات کتابخانه‌ای با مشکلاتی مواجه‌ است.

وی ادامه داد: این کتابخانه‌‌ها دارای افزون‌بر 60 هزار نسخه کتابند. سرانه کتابخانه شهرستان البرز مطلوب است و با استاندارد سرانه کتابخانه کشور برابری می‌کند اما سرانه مطالعه این شهرستان بسیار کم است.

رییس اداره کتابخانه‌های شهرستان البرز با بیان این‌که «زمین کتابخانه مرکزی و استاندارد البرز با مساحت 1700 متر مربع تعیین شده است» گفت: اکنون درصدد تشکیل انجمن خیّران کتابخانه‌سازیم تا به همت آنان و مسوولان استان قزوین، مقدمات احداث این مکان فرهنگی ايجاد شود.

وی درباره کتابخانه روستایی این شهرستان بیان کرد: تاکنون در روستاهای شهرستان البرز کتابخانه عمومی تاسیس نشده است و کتابخانه‌هایی که در برخی از مساجد روستاها فعالند، از نظر منابع، خدمات فنی، ادارای و ساختاری توسط اداره کتابخانه‌های شهرستان البرز تامین می‌شوند.

محمدخانی اظهار کرد: توسعه فرهنگ به تبلیغات گسترده و اعتبارات مالی نیاز دارد اما اغلب مسوولان این شهرستان به‌جاي توسعه فرهنگي به توسعه عمرانی توجه دارند و این ناشی از مشغله فراوان آنان است، زیرا نیازهای محیط فرهنگی را از نزدیک مشاهده نکرده‌اند. 

وی افزود: متاسفانه کتاب در سبد خرید و فرهنگ خانواده از جایگاه خوبی برخوردار نیست. نباید تنها به برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب با هدف توسعه فرهنگ کتاب و مطالعه اکتفا كرد، بلکه باید به تبلیغات فرهنگی، رسانه‌ای و برپایی نمایشگاه‌های دایمی در شهرستان‌ها هم توجه شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 141736