سهم اندك «چاراویماق» از فضاي كتابخانه‌اي

کمتر از یک متر مربع برای 100 نفر!

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۲۲
 
 
شهرستان چاراُویماق استان آذربایجان شرقی با مساحت افزون بر 320 کیلومتر مربع و جمعيتي حدود 43 هزار نفر جمعیت، تنها یک کتابخانه عمومی و یک کتابخانه مشارکتی دارد. سرانه کتابخانه این شهرستان کمتر از یک متر مربع برای صد نفر است!_
نمایی از يك كلاس درسي در چاراویماق
 
نمایی از يك كلاس درسي در چاراویماق
سیداکبر موسوی، رییس اداره کتابخانه‌های شهرستان چاراویماق در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: اغلب ساکنان این شهرستان روستا نشین‌ و از داشتن کتاب و کتابخانه بی‌بهره‌اند. ما نيز تاکنون خواستار راه‌اندازی کتابخانه سیار و احداث کتابخانه روستایی در روستای «اورتاسو» شده‌ایم تا خدمات کتابخانه‌ای در این شهرستان توسعه یابد.

وی با بیان این‌که «بعید است که راه‌اندازی و احداث این کتابخانه‌ امسال محقق شوند زیرا تاکنون اعتباری تخصیص داده نشده است» ادامه داد: فاصله میان روستاهای چاراویماق با مرکز این شهرستان بسیار زیاد است، به‌طوری که کمترین آن 10 کیلومتر و بیشترین آن 100 کیلومتر مربع‌اند. بنابراین، فرصت مطالعه و استفاده از این مرکز فرهنگی از اغلب ساکنان شهرستان چاراویماق گرفته شده است.

رییس اداره کتابخانه‌های شهرستان چاراویماق راه‌حل مناسب برای برطرف کردن این مشکل را احداث کتابخانه در یکی از دو بخش «مرکزی» یا «شادیان» و راه‌اندازی کتابخانه سیار دانست و بیان کرد: مسوولان استانداری و مدیرکل کتابخانه‌های استان آذربایجان شرقی، جمعیت این شهرستان را مناسب برای احداث و توسعه فضای فیزیکی کتابخانه نمی‌دانند.

وی درباره نحوه همکاری شهرداری چاراویماق با كتابخانه‌هاي اين شهرستان عنوان کرد: شهرداری چاراویماق، با اداره کتابخانه‌های این شهرستان همکاری خوبی ندارد و نسبت به پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری بی‌توجه است، به‌طوری که از ابتدای سال 1391 تاکنون نسبت به پرداخت این سهم اقدام نکرده است!

موسوی گفت: مجموع این دو کتابخانه یک هزار و 319 اعضای فعال، 10 هزار و 485 نسخه کتاب و یک هزار و 399 متر مربع زیر بنا دارند و از داشتن بخش مجزای کودک بی‌بهره‌اند.

وی اظهار کرد: مسوولان استانداری، شهرداری و مدیرکل کتابخانه‌های استان آذربایجان شرقی برای پیشرفت و توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی باید از شهرستان چاراویماق حمایت مالی و فرهنگی کنند تا فقر فرهنگی در اين شهرستان ریشه‌کن شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 141719